MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Erk Acarer – Libya’da ölen MİT mensubu haberi nedeniyle yargılama
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Erk Acarer
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
02/02/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 329/1

Libya’da yaşamını yitirdikten sonra Manisa’da defnedilen MİT görevlisinin cenazesiyle ilgili haberler nedeniyle Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel tutuklandı.

Sanık gazeteciler hakkında TCK ve MİT Kanunu kapsamında “gizli kalması gereken belgeleri açıklamak” ile “MİT görev ve faaliyetlerine ait bilgi ve belgeleri alma vd” suçlamalarıyla 7 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianame 8 Mart’ta kabul edildi.

İddianamede, 2017’den beri yurtdışında bulunan gazeteci Erk Acarer’in de sanık olarak yer aldığı öğrenildi. 1 Mayıs’ta Acarer hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Davanın ilk duruşması 24 Haziran’da görüldü. İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi Barış Terkoğlu, Ferhat Çelik ve Aydın Keser’i adli kontrol şartıyla tahliye etti. Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve Eren Ekinci’nin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Yurtdışında bulunan Erk Acarer’in de aralarında bulunduğu gazeteciler hakkında  isteniyor. Bir sonraki duruşma 9 Eylül’de.

Yargılamanın 9 Eylül’deki duruşmasında, mahkeme Aydın Keser, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Eren Ekinci, Hülya Kılınç, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’in “Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Bilgileri Açıklama” (TCK 329) suçlamasından beraatlerine karar verdi.

Mahkeme Barış Terkoğlu ve Eren Ekinci’nin MİT Kanunu 27/3 uyarınca İstihbarat Faaliyeti İle İlgili Bilgi Ve Belgeleri İfşa Etmek suçlamasından beraatlerine hükmetti ve Terkoğlu hakkındaki adli kontrol tedbirlerininse kaldırılmasına karar verdi.

Mahkeme Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’e MİT Kanunu’nu ihlal ettikleri gerekçesiyle 4 yıl 8 ay 7 gün, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç’ı 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Sanıkların tutuklulukta ve gözaltında geçen sürelerinin cezalarından mahsubuna hükmetti.

Mahkeme Pehlivan, Kılınç ve Ağırel’in tutuklukta geçirmiş oldukları süreyi göz önüne alarak ve yurtdışına çıkış yasağı konarak adli kontrol şartıyla tahliyelerine hükmetti. Mahkeme ayrıca Aydın Keser ve Ferhat Çelik hakkında uygulanan adli kontrol kararlarının kaldırılmasına hükmetti.

Mahkeme yurtdışında bulunan Erk Acarer’in dosyasının ayrılmasına karar verdi (9 Eylül).

2 Şubat’ta, İstinaf mahkemesi, gazeteciler Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser ve Ferhat Çelik’e Libya’da hayatını kaybeden MİT görevlisine dair haber ve paylaşımları nedeniyle yargılandıkları davada verilen hapis cezalarını onadı (2 Şubat).