MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Erk Acarer – Libya’da ölen MİT mensubu haberi nedeniyle yargılama
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Erk Acarer
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
24/06/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 329/1

Libya’da yaşamını yitirdikten sonra Manisa’da defnedilen MİT görevlisinin cenazesiyle ilgili haberler nedeniyle Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel tutuklandı.

Sanık gazeteciler hakkında TCK ve MİT Kanunu kapsamında “gizli kalması gereken belgeleri açıklamak” ile “MİT görev ve faaliyetlerine ait bilgi ve belgeleri alma vd” suçlamalarıyla 7 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianame 8 Mart’ta kabul edildi.

İddianamede, 2017’den beri yurtdışında bulunan gazeteci Erk Acarer’in de sanık olarak yer aldığı öğrenildi. 1 Mayıs’ta Acarer hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Davanın ilk duruşması 24 Haziran’da görüldü. İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi Barış Terkoğlu, Ferhat Çelik ve Aydın Keser’i adli kontrol şartıyla tahliye etti. Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel ve Eren Ekinci’nin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Yurtdışında bulunan Erk Acarer’in de aralarında bulunduğu gazeteciler hakkında  isteniyor. Bir sonraki duruşma 9 Eylül’de.