MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Zaman ve Cihan Haber Ajansı muhabiri Kenan Baş – “FETÖ üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Kenan Baş
ŞEHİR
Antalya
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
21/09/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı, Zaman ve Cihan Haber Ajansı Kenan Baş’ın da arasında bulunduğu 13 sanık için “FETÖ üyeliği”nden 15 yıla kadar hapis cezası istedi. Kenan Baş 30 Mart 2017’de tahliye edilmişti. Yargılananlar arasında Zaman gazetesi Antalya Bölge Temsilcisi Tuncer Çetinkaya, Zaman gazetesi Antalya muhabiri Serhat Şeftali, Zaman gazetesi editörü Recai Morkoç, Zaman gazetesi muhabiri Osman Yakut, Zaman gazetesi muhabirleri Özkan Mayda, Zaman eski muhabiri Ömer Özdemir, Bizim Antalya haber sitesi sahibi Olgun Matur, Zaman ve Cihan Haber Ajansı muhabiri Cihat Ünal da bulunuyor.

24 Nisan 2018 tarihli duruşmada Zaman gazetesi Antalya Bölge Temsilcisi Tuncer Çetinkaya’nın dosyası ayrılarak, Çetinkaya hakkında “FETÖ üyeliği”nden 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti. 1 Eylül 2018 tarihli duruşmada mahkeme savcısının sanıklar için “FETÖ üyeliği”nden 15 yıla kadar hapis cezası istediği dosyada, üç tanığın dinlenmesi kararı alındı. Ayrıca, Dijital ve ByLock suçlamasına dair verilerin de değerlendirildiği yargılamada, Eagle adlı programa ilişkin Emniyet raporu da bekleniyor. Yargılamaya 12 Ekim’de devam edildi. Bir sonraki duruşma tarihi  12 Mart 2019’da gerçekleşti.

25 Eylül 2020 tarihinde Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, yargılanan gazeteciler Özkan Mayda, Zaman ve Cihan Haber Ajansı eski muhabiri Cihat Ünal, Hasan Yavaşlar, Ömer Özdemir ve Adem Akyürek ile sekiz avukat hazır bulundu.

Mahkeme, mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 12 Ocak’ta (25 Eylül).

12 Ocak’ta görülen sekizinci duruşmada savcı, mütalaasında gazeteciler Ali Orhan ve Hasan Yavaşlar’ın da aralarında bulunduğu sekiz kişinin beraatini, dosya kapsamında yargılanan yedi gazetecinin ise “örgüt üyeliği” suçlamasından cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme sanıkların mütalaaya karşı savunmalarını hazırlaması için duruşmayı erteledi. Bir sonraki duruşma 4 Mayıs’ta (12 Ocak).

21 Eylül’de görülen duruşmada, savunmaların ardından hükmünü açıklayan mahkeme, gazeteciler Kenan Baş, Ali Orhan, Hasan Yavaşlar, Özkan Mayda ve Onur Fazıl Soydal hakkında beraat kararı verdi. Cihat Ünal ve Ömer Özdemir’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 6 yıl 3’er ay, Serhat Şeftali’ye ise aynı suçlamayla 6 yıl 10 ay hapis cezası veren mahkeme, Olgun Matur ve Osman Yakut’a ise “örgüte yardım” suçlamasıyla 3 yıl 1 ay 15’er gün hapis cezası verdi (21 Eylül).