MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Yakup Şimşek – “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Yakup Şimşek
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
04/11/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Diğer
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 309

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Şubat 2018 tarihinde, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Şükrü Tuğrul Özşengül hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Tutuksuz yargılanan Murat Tibet Sanlıman ise beraat etti. Mahkeme “Meclisi ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarından karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında olduğu 6 kişiye verilen “ağırlaştırılmış müebbet” cezasını 2 Ekim 2018 tarihinde onadı. Dava Yargıtay’a taşınacak.

Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilip Yargıtay’ın “örgüt üyeliği”nden yargılanmalarını istediği tutuklu Zaman gazetesi görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı ve gazetenin tanıtım pazarlama müdürü Yakup Şimşek “ örgütü üyeliği” gerekçesiyle 11 yıl 3’er ay hapis cezasına, Polis Akademisi öğretim üyesi ve Samanyolu TV programcısı Şükrü Tuğrul Özşengül ise aynı suçlamayla 12 yıl hapis cezasına mahkum edildi (4 Kasım).