MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Alaaddin Kaya – “darbe girişimine iştirak” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Alaaddin Kaya
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
28/07/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 309

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ Çatı Davası’nda tutuklu eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, Zaman Gazetesi kurucularından Alaeddin Kaya ve Kazım Avcı’yı “darbe girişimine iştirak”tan ağırlaştırılmış müebbet, “suç gelirlerini aklamak” ve “dini duyguları istismar ederek nitelikli dolandırıcılık” suçlarından da 17 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti. Karaca son sözlerinde, “Ben televizyondaki görevimden ayrılırken ‘Allah var gam yok’ demiştim. Yine aynı şeyi söylüyorum. Bu kaderimse o zaman kederlenmeye gerek yok. Onun dışında söyleyecek bir sözüm yok” dedi (8 Haziran 2018).

Davada, cezaevinde intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, emekli Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile 2002’de öldürülen yazar Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu da mağdur ve müştekiler arasında yer almıştı. Zaman gazetesi eski imtiyaz sahibi Alaattin Kaya, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini açıklamıştı. Örgütün basından sorumlu imamı olduğu iddia edilen, ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen Kaya’nın, darbe teşebbüsü öncesinde “FETÖ”nün önemli ve etkili yöneticilerinden biri olduğu iddia edilmişti. Kaya, ByLock’u Zübeyir Kaya’nın isteğiyle kurduğunu, bu program üzerinden haberleştiğini; ByLock’ta dört görüşmesi olduğunu, birinde de arayıp görüşmediğini savundu: “Sonra Kakao programıyla iletişime geçildiği için ByLock’u sildim Kakao’yu kullandım, onu da 17-25’ten sonra sildim.” demişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, gazeteciler Hidayet Karaca ve Alaeddin Kaya’ya “anayasayı ihlale teşebbüs” (TCK 309) suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu. Bozma kararında, gazetecilerin darbe girişimi sırasında somut, herhangi bir eyleminin tespit edilemediği ifade edildi. Gazetecilerin üst sınırdan “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan yargılanması gerektiğini belirten Yargıtay, dosyayı yeniden yargılama için  Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi (28 Temmuz).