MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Zaman gazetesi Konya temsilcisi Şirin Kabakçı – “FETÖ üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Şirin Kabakçı
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
20/02/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

11 Mayıs 2017’de tutuklanan Zaman gazetesi Konya temsilcisi Şirin Kabakçı “FETÖ üyeliği” suçlamasıyla yargılanıyor. 16 Ağustos 2018 tarihli duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Şirin Kabakçı savunmasında, Zaman gazetesinde çalıştığı süre boyunca gazetecilik görevini yerine getirdiğini ve hukuka aykırı hiçbir iş veya eylemde bulunmadığını ifade etti. Avukatı ise Kabakçı’nın kayyum atandıktan sonra dahi Zaman gazetesinde çalışmaya devam ettiğini ve bu durumun sigorta kayıtlarıyla tespit edilebileceğini belirtti.

Kabakcı hakkında Kon TV’nin sahiplerinden Mehmet Hasip Şenalp’in şikayetiyle “basın yoluyla hakaret” suçundan başlatılan ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verilerek kapatılan soruşturma, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yeniden açıldı ve bu dava ile birleştirildi.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Aralık 2018 tarihli 4. duruşmada adli kontrol şartıyla Kabakçı’nın tahliyesine karar verdi. Mahkeme dijital materyal inceleme sonuçlarının beklenmesine ve bir tanığın dinlenmesine karar verdi. Yargılamaya 28 Mart 2019 tarihinde devam edildi.

Mahkeme, bir tanığı dinlediği davayı, duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için 2 Temmuz’a bıraktı (28 Mart).

2 Temmuz tarihli duruşma görüldü ve tanık beyanlarının tespiti için dava 15 Ekim 2019’a ertelendi.

Savcılık karara ilişkin mütalaasında basın yoluyla hakaret ve gizliliğin ihlali yönünden dosyanın ayrılması ve Kabakçı’nın örgüt üyeliğinden ceza alması yönünde görüş bildirdi. Bir sonraki duruşma 20 Şubat 2020’de (3 Aralık)

20 Şubat 2020’deki karar duruşmasında, Kabakçı, “terör örgütü üyeliği” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Kabakçı’nın “gizliliği ihlâl” suçundan beraatine hükmedildi ve “basın yoluyla hakaret” suçundan ise dosyanın ayrılmasına karar verildi (20 Şubat).