MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mustafa Ünal – “darbe girişimi” ve “FETÖ/PDY üyeliği” yargılanması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mustafa Ünal
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
11/09/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan “Zaman Gazetesi”nin eski yazarları Şahin Alpay, Ali Bulaç, Mümtazer Türköne, Ahmet Turan Alkan, Nuriye Akman ve Mustafa Ünal’ın da aralarında bulunduğu 31 medya çalışanının “darbe girişimi” ve “FETÖ/PDY üyeliği” suçlamalarıyla yargılandığı davada 6 Temmuz 2018 tarihinde karar çıktı.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti, “örgüt üyeliği” suçundan Şahin Alpay, Ali Bulaç ve Ahmet Turan Alkan’a 8 yıl 9 ay; İbrahim Karayeğen’e 9 yıl; Mümtazer Türköne ve Mustafa Ünal’a 10 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 25 Haziran 2019 tarihinde duruşmasız olarak değerlendirdiği istinaf başvurusunda Kapatılan Zaman gazetesinin 11 eski yazar ve editörü hakkında verilen kararları onadı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 6 Temmuz 2018 tarihinde verdiği kararında, Zaman gazetesi davasında yazarlar Ali Bulaç, Şahin Alpay, Ahmet Turan Alkan, Mümtazer Türköne, Lale Sarıibrahimoğlu, Nuriye Ural, İhsan Dağı ve Mustafa Ünal, editörler Mehmet Özdemir ve İbrahim Karayeğen ile Orhan Kemal Cengiz ile ilgili, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ilgili beraat kararı vermiş; Bulaç, Alpay, Alkan, Türköne, Ünal ve Karayeğen’i ise “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 8 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya arasında değişen oranlarda hapis cezalarına çarptırmıştı. Mahkeme, yazarlar Türköne ve Ünal’ın tutukluluklarının devamına karar vermişti. İstinaf savcısı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin bu kararını Yargıtay’a taşıdı (6 Temmuz).