MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal – “Anayasal düzeni kaldırmaya teşebbüs” ve “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ali Ünal
ŞEHİR
Uşak
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
13/05/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/1

Kapatılan Zaman gazetesi başyazarı Ali Ünal, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “FETÖ/PDY yöneticiliği veya üyeliği” suçlamalarıyla yargılanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mağdur sıfatıyla şikâyetçi olduğu davada Ünal’ın iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 29,5 yıla kadar hapsi istendi. Ünal’ın “Kakao Talk” gizli görüşme programını kullandığı, Gülen’in talimatıyla Bank Asya’ya yaklaşık 120 bin lira yatırdığı ileri sürüldü.

2016 yılında Eşme’de saklandığı bağ evinde yakalandıktan sonra tutuklandığı ifade edilen Ünal’ın, örgütü yöneten Fethullah Gülen ile doğrudan irtibatlı olduğu, kitaplarının çevirisini yaptığı, örgütün medya yapılanmasında yer aldığı, 46 kez yurt dışına çıktığı, bu yurt dışı gezilerinin büyük bölümünde Gülen ile görüştüğü iddia edildi. 27 aydır tutuklu bulunan Ünal, dokuz saat süren savunması sırasında 17 köşe yazısı ile ilgili de savunma yaptı.

Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Kasım 2018 tarihli duruşmada “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan Ünal’a 19 yıl 6 ay hapis cezası verdi.