MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Tuncer Çetinkaya – “FETÖ üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Tuncer Çetinkaya
ŞEHİR
Antalya
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
21/09/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi 24 Nisan 2018 tarihli kararı ile, “FETÖ üyeliği”nden yargıladığı Zaman gazetesi Antalya Bölge Temsilcisi Tuncer Çetinkaya’nın, dosyasını 14 sanıklı dosyadan ayırdıktan sonra yedi yıl altı ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme, sağlık sorunlarından dolayı Tuncer Çetinkaya’yı adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. 25 Temmuz 2016 tarihinde gözaltına alınıp tutuklanan ve 24 Mayıs 2017’de tahliye edilen Çetinkaya, Cumhuriyet Savcısının itirazı üzerine yeniden gözaltına alınıp Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti. Böbrek rahatsızlığı gibi sağlık sorunları bulunan Çetinkaya’nın, tanık Erdoğan Çiğdem’in kendisi için, “Cemaat ondan hoşlanmazdı, o yüzden Zaman gazetesinden kovdu” dediğini hatırlattı; “2010 yılında Zaman gazetesinden işten çıkarıldığımda Anadolu Ajansı’nda çalıştım. Anadolu Ajansı’na girmem için Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Selçuk Özdağ bana referans oldu. Kayıtlara da bakılabilir. Benim terör örgütü ile bağlantım yok” şeklinde beyanda bulunmuştu. Çetinkaya ile birlikte, Zaman gazetesi eski muhabiri Ömer Özdemir, Zaman gazetesi Antalya muhabiri Serhat Şeftali, Bizim Antalya haber sitesi sahibi Olgun Matur, Zaman gazetesi editörü Recai Morkoç, Zaman ve Cihan Haber Ajansı muhabirleri Kenan Baş ve Cihat Ünal, Zaman gazetesi muhabirlerinden Özkan Mayda ve Osman Yakut’un da yargılandığı davada 13 sanık için “FETÖ üyeliği”nden 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti. Mahkeme, savcının 13 sanık için dosyaya yeni bilgiler geldiğini bildirerek kararını vermedi.

Dava sürecinde, iddianamede yer alan isimlerden Zaman gazetesinin eski Antalya Bölge Temsilcisi Tuncer Çetinkaya’nın dosyası ayrılarak “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

21 Eylül’de görülen duruşmada, savunmaların ardından hükmünü açıklayan mahkeme, gazeteciler Kenan Baş, Ali Orhan, Hasan Yavaşlar, Özkan Mayda ve Onur Fazıl Soydal hakkında beraat kararı verdi. Cihat Ünal ve Ömer Özdemir’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 6 yıl 3’er ay, Serhat Şeftali’ye ise aynı suçlamayla 6 yıl 10 ay hapis cezası veren mahkeme, Olgun Matur ve Osman Yakut’a ise “örgüte yardım” suçlamasıyla 3 yıl 1 ay 15’er gün hapis cezası verdi (21 Eylül).