MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ayşenur Parıldak – “FETÖ üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ayşenur Parıldak
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
09/06/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Kapatılan Zaman gazetesi adliye muhabiri Ayşenur Parıldak, hükümet içinden bilgiler geçmesiyle bilinen esrarengiz “FuatAvni” Twitter hesabıyla temas kurduğu gerekçesiyle Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “FETÖ üyeliğinden” yargılandı.

Altı aydır tutuklu kaldıktan sonra ilk kez mahkemeye çıkan Parıldak, “Anayasa Mahkemesi’nde çekilmiş bir fotoğrafım var. Instagram ve twitter’da paylaştım. Ama altındaki yazı bana ait değil. A.B., Samanyolu’nda çalışan, aynı zamanda ikinci el araba alım satım işleri de yapan bir kişi. Boşandıktan sonra ihtiyacım olduğundan arabamı satmak için A.B.’ye vekalet verdim. Noterdeki vekalet işleminden sonra, İş Bankası hesabından bana 25.000 TL havale etti… Arabamı sattıktan sonra aldığım paradan Ö.Ö’ye ödünç olarak 600 lira verdim. Ö.Ö, Bugün gazetesinde çalışan gazeteci bir arkadaşım. Babam da Amerika’daki Brooklyn Amity School’a 2 Ağustos 2013 tarihinde 1933,50 TL miktarlı bir havale yapmadı. ByLock kullanıcısı olduğuma dair gönderilen bilgilerdeki ne telefon numarası ne de IMEI numarası bana ait… Fuat Avni’nin 3,5 milyon takipçisi var. Onun takip ettiği 214 kişiden biri de benim. Takip ettiği isimler arasında birçok ünlü gazeteci de yer alıyor” diyerek suçlamaları reddetmişti. Ayşenur Parıldak, 2 Mayıs 2017 tarihinde tahliye edildikten sonra, cezaevinden çıkmadan savcı “Yeni delil var” gerekçesiyle itiraz edince tekrar tutuklanmıştı.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Bylock’u aktif kullandığı iddiasıyla yargılanan Zaman gazetesi eski muhabiri Ayşenur Parıldak’ı “FETÖ’ye üyelikten” 21 Kasım 2017 tarihinde 7 yıl 6 ay hapse mahkum etti. Ağustos 2016’dan beri tutuklu olan Parıldak esas hakkındaki savunmasında, ByLock kullandığı ve suç içerir tweet’ler attığı yönündeki suçlamaları reddederek, “Tek suçum Zaman gazetesinde çalışmak. Keşke çalışmasaydım. Gazetede önde gelen herkes yurt dışına gitmiş, ‘basın özgürlüğü’ diye tweet atıyorlar. Beraatımı ve tahliyemi istiyorum. Çok yoruldum” dedi. Ancak mahkeme, gazeteciyi 8 yıl hapse mahkum edip iyi halden cezayı 7 yıl 6 aya indirdi.