MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Yeni Asya Gazetesi genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz – Terör örgütü propogandası yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Kazım Güleçyüz
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
23/01/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Yeni Asya gazetesi genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ve karikatürist İbrahim Özdabak’ı FETÖ adına “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada yargılanıyor. Güleçyüz’ün, 2014-2018 yılları arasında Fethullah Gülen lehine tweet attığı ve zincirleme örgüt propagandası yaptığı ileri sürülüyor. Güleçyüz, savunmasında, “41 yıldır yayıncılık, 27 senedir aktif gazetecilik yapıyorum. Bütün yazı, kitap ve konuşmalarımda hukuku, adaleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, barışı savundum; darbelere ve teröre karşı kararlı bir duruş ortaya koydum. Heyet olarak ilk aşamada iade ettiğiniz iddianamede bu çizgimin tam tersi bir suçlamaya muhatap kılınıyor ve bu ithamı çok kesin bir dille reddediyorum” dedi (1 Ağustos).

24 Eylül tarihli duruşmada mahkeme, sanık avukatlarının esasa ilişkin savunması için ek süre verilmesini kabul etti. Bir sonraki duruşma 23 Ocak 2020’de.

23 Ocak 2020 tarihli karar duruşmasında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü propagandası yapmaktan dolayı suçlu bulduğu Güleçyüz için 1 yıl 8 ay, Özdabak için ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına karar vermiştir.