MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Yeni Akit’e tekzip kararı ve reklam kesme cezası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Yeni Akit Gazetesi
MÜDAHALENİN YILI
2014
SON GÜNCELLEME TARİHİ
11/03/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yürütme Organının Müdahaleleri
Basın İlan Kurumu
İlan kesme cezası verme

Yeni Akit, Hasan Karakaya imzasıyla 16 Ocak 2014’te yayınlanan İşin Öz’ü: Akşamdan Yenilen Hurmalar, Geceleyin Mideyi Tırmalar!” başlıklı yazıda FETÖ firarisi Zekeriya Öz hakkında çeşitli iddialara yer verdi.

Zekeriya Öz’ün talebi üzerine Şubat 2014’te Bakırköy 2 Asliye Ceza Mahkemesi, gazetenin cevap ve düzeltme metni yayımlamasına karar verdi. Yayımlanan yazıdan sonra gazete 6 Şubat’ta söz konusu iddialara ilişkin “Zekeriya Öz’den Açıklama” başlıklı bir yazı yayımlanarak Öz’e söz hakkı tanıdı ama Öz mahkemeye başvurarak kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddiasıyla cevap ve düzeltme metnine “aynen” yer verilmesini istedi.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi 20 Şubat 2014’te cevap ve düzeltme metninin gazetenin aynı sayfasında, aynı sütun ve büyüklükte puntolarla yayımlanmasına karar verdi.

Zekeriya Öz’ün şikayeti üzerine Basın İlan Kurumu,  7 Temmuz 2014 tarihli kararında Yeni Akit’e reklam ve resmî ilanların bir gün süre ile kesilmesine karar verdi. Yeni Akit, cezaya itirazda bulundu fakat İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi itirazın reddine karar verdi.

Gazete, Anayasa Mahkemesi’ne basın özgürlüğünün ihlal edildiğini öne sürerek bireysel başvuru yaptı. AYM 9 Ocak 2020 tarihli kararında, düzeltme talebine uyan gazeteye verilen ilan kesme cezasının zorunlu bir toplumsal ihtiyacı karşıladığı ilgili ve yeterli bir gerekçeyle ortaya konulamadığını değerlendirerek Yeni Akit’in basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vermiştir.

EK BELGELER
Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Ltd. Şti. (3), B. No: 2016/5653, 9/1/2020 (Link)
AYM Kararı 09/01/2020
https://kararlarbilgibankasi.anayasa.gov.tr/BB/2016/5653?