MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Yağmur Kaya – “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Yağmur Kaya
ŞEHİR
Aydın
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
13/03/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Cumhuriyet Savcılıkları
Soruşturma açılması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

2021

Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Musa Çitil’in şikayeti üzerine İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, gazeteciler Yağmur Kaya ile Ahmet Kanbal hakkında “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” suçlaması ile soruşturma açıldı. (21 Haziran)

Soruşturma daha sonra davaya dönüştü. İddianame savcısı, suçlama konusu röportajda Çitil ve komutasındaki 405 askerin yargılandığı davanın mağduru olan kadının ismine yalnızca baş harfleriyle yer verilmesine rağmen o davada beraat eden Musa Çitil’in ismi konusunda “hassasiyet gösterilmediğini” belirterek Çitil’i hedef gösterme kastı olduğunu iddia etti. Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. (5 Ağustos)

2022

İkinci duruşmada mahkeme, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin tanık olarak dinlenmesine ve Keskin hakkında suçlama konusu yapılan röportaj dolayısıyla herhangi bir soruşturma veya kovuşturma olup olmadığının UYAP üzerinden sorgulanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Mart 2023’te (14 Aralık 2022)

2023

Eren Keskin duruşmaya katılmadı. Mahkeme bir kez daha  Eren Keskin’in tanık olarak dinlenmesine ve Keskin hakkında suçlama konusu yapılan röportaj dolayısıyla herhangi bir dava veya soruşturma olup olmadığının araştırılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Haziran’da. (9 Mart)