MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gürcan Bayrakçı – “örgüt propagandası yapmak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Gürcan Bayrakçı
ŞEHİR
Van
SON GÜNCELLEME TARİHİ
29/01/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Diğer
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Güneydoğu’da yürütülen operasyonlarla ilgili yayınlar nedeniyle KHK ile kapatılan Van TV’nin yetkilileri ve çalışanlarının Van Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt propagandası”ndan yargılandığı dava, 18 Ekim 2018’de başlayacak. Sunucular Gülsün Altan ve Kadir Cesur, şirket ortağı Gürcan Bayrakçı ve sorumlu müdür Koçali Özipek’in yedişer yıl altışar ay hapisleri isteniyor.

11 Şubat’taki altıncı duruşmada savcı mütalaasında Sibel Eres ve Gültün hakkında“örgüt propagandası yapmak” diğer tüm sanıklar için ise “zincirleme örgüt propagandası” yapmak suçlarından ayrı ayrı ceza talep etti.

Bir sonraki duruşma 7 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşecek.

15 Eylül’de görülen duruşmada, Van’dan ve SEGBİS ile Diyarbakır’dan katılması beklenen avukatların mazeret bildirdiği görüldü. Mahkeme, dosyadaki eksikliklerinin giderilmesine, dava konusu haberler, bülten anonsları ve manşetlerin yeniden incelenmesine karar vererek davayı ileri bir tarihe erteledi (15 Eylül).

29 Ocak’ta görülen karar duruşmasında, Serdar Altan, Gülsün Altan, Kadir Cesur ve Sibel Eres’in beraatine; Koçali Özipek, Nedim Dalga ve Gürcan Bardakçı yönünden ise davanın düşmesine hükmedildi. Sunucu Nahide Aslan’a 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi, hükmün açıklanması geri bırakıldı (29 Ocak)