MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Van TV çalışanları “örgüt propagandası yapmak” yargılaması – Nahide Aslan
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Nahide Aslan
ŞEHİR
Van
SON GÜNCELLEME TARİHİ
29/01/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Van TV çalışanları, sunucular Sibel Eres, Kadir Cesur, Nahide Aslan, Gülsün Altan; programcı Serdar Altan, Sorumlu Müdür Koçali Özipek ve kanalın ortakları Gürcan Bayrakçı ile Nedim Dalga, 2016 yılında kanalda yayınlanan çeşitli haber bültenlerindeki haber içerikleri gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” suçundanVan 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

11 Şubat’taki altıncı duruşmada savcı mütalaasında Sibel Eres ve Gültün hakkında“örgüt propagandası yapmak” diğer tüm sanıklar için ise “zincirleme örgüt propagandası” yapmak suçlarından ayrı ayrı ceza talep etti.

Bir sonraki duruşma 7 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşecek.

15 Eylül’de görülen duruşmada, Van’dan ve SEGBİS ile Diyarbakır’dan katılması beklenen avukatların mazeret bildirdiği görüldü. Mahkeme, dosyadaki eksikliklerinin giderilmesine, dava konusu haberler, bülten anonsları ve manşetlerin yeniden incelenmesine karar vererek davayı ileri bir tarihe erteledi (15 Eylül).

29 Ocak’ta görülen karar duruşmasında, Serdar Altan, Gülsün Altan, Kadir Cesur ve Sibel Eres’in beraatine; Koçali Özipek, Nedim Dalga ve Gürcan Bardakçı yönünden ise davanın düşmesine hükmedildi. Sunucu Nahide Aslan’a 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi, hükmün açıklanması geri bırakıldı (29 Ocak).