MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Uğur Mumcu Cinayeti Davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Uğur Mumcu
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
1993
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Üçüncü Kişilerin Müdahaleleri
Fiziksel müdahale

Gazeteciler Uğur Mumcu ve Ahmet Taner Kışlalı’nın 90’lı yıllarda öldürülmesini de kapsayan Umut Davası, Kırmızı Bülten ile arandığı ve bombacı olduğu ifade edilen Oğuz Demir ile Anayasa Mahkemesi’nin yeniden yargılama istediği beş sanık açısından devam ediyor. Kırmızı Bülten ile arandığı ve bombacı olduğu ifade edilen Oğuz Demir’in davasına da 31 Ekim’de devam edildi (8 Kasım).

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun aracına bombayı yerleştirdiği mahkeme kararıyla saptanan Oğuz Demir için Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘kaçak’ kararı verdi. Mahkemenin bu kararı alması da beraberinde “kaçak sanık” hakkında kovuşturma yapılabilmesinin önünü açmış oldu (24 Aralık).

8 Temmuz 2023

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Ocak 1993’te gazeteci Uğur Mumcu’nun aracına bomba yerleştirerek ölümüne neden olan kişi olarak gösterilen ve İnterpol aracılığıyla arandığı iddia edilen Oğuz Demir’i gıyabında yargılıyor. 15 Aralık 2022’de görülen duruşmada mahkeme, Demir hakkında “kaçak” kararı vermişti. Avukatlar Yalçın Akbal ve İlhan Cihaner’in talebine uygun olarak istenen Mumcu cinayetine ilişkin TBMM Araştırma Komisyonu raporu dosyaya konuldu. Oğuz Demir, gazeteci Ahmet Taner Kışlalı’nın 1999 yılında bombalı saldırıda öldürülmesi dahil 17 cinayet ve eylemin sorumlusu olarak “Anayasal düzeni ihlal” gerekçesiyle yargılanıyor. Yargılama 5 Ekim’de devam edecek (8 Temmuz).

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Ocak 1993’te gazeteci Uğur Mumcu’nun aracına bomba yerleştirerek öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan Oğuz Demir’in davası devam etti. Demir 30 yıldır yakalanamadı (2 Ocak).