MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Uğur Dündar’a “suçu ve suçluyu övme” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Uğur Dündar
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
12/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 215

Gazeteci Uğur Dündar’a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şikayetiyle dava açıldı. Süleyman Soylu’nun ihbarını delil olarak kabul eden İstanbul Beykoz Savcılığı iddianame hazırladı.

İddianamede Dündar ‘suçu ve suçluyu övmekle’ suçlandı, iki yıla kadar da hapsi istendi.

İddianamede “Hakkında suç örgütü kurma suçundan yakalama kaydı bulunan Sedat Peker isimli şahsın yurt dışından internet aracılığıyla yapmış olduğu paylaşımlar ve devlet yetkililerine karşı mesnetsiz iddiaları kapsamında, kamu düzeni açısından açık ve yakın tehlikelerin de ortaya çıktığının her türlü izahtan vareste olduğu, bu kapsamda şüphelinin aynı suç işleme kararı icrası kapsamında söylemleri ve paylaşımları kapsamında zincirleme şekilde suçu ve suçluyu övme suçunu oluşturduğu anlaşılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Beykoz Asliye Mahkemesi de davayı kabul etti (29 Haziran).

12 Ekim’de görülen ilk duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını veren duruşma savcısı yüksek yargı kararlarına göre, “suçu ve suçluyu övme” suçunun oluşabilmesi için işlenmiş bir suçun olması gerektiğini ve bu suçun övülmüş olması gerektiğini belirtti ve Dündar’ın söylemlerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını söyledi. Mahkeme, Dündar’ın atılı suçu işlediğine ilişkin her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunamadığını gerekçe göstererek, beraat kararı verdi (12 Ekim).