MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı’nın Çiğdem Toker’e açtığı tazminat davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Çiğdem Toker
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
31/03/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Hukuk Mahkemeleri
Tazminat davasında tazminata hükmedilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Medeni Kanunu
md. 25

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı, gazeteci Çiğdem Toker aleyhinde 28 Ocak 2019 tarihinde Sözcü gazetesinde yayımlanan “İBB’den Vakıflara Hizmet Raporu” başlıklı yazısı gerekçesiyle 80 bin TL manevi tazminat talebiyle şikayetçi olmuştu. Toker Küçükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde yargılanmaya başladı. 24 Eylül’de görülen duruşmada Toker duruşmaya katılmadı. Davacı avukatı Kaya yazılı beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek, tanıklarının dinlenmesini ve dosyada sundukları flash belleğin incelenmesini talep etti. Mahkeme, davacı vekili tarafından bildirilen vekillerin celbine, sunulan flash belleğin çözümünün yapılabilmesi için uzman bilirkişiye gönderilmesine ve rapor sunulduğu takdirde taraflara tebliğine karar verdi. Bir sonraki duruşma 15 Ekim’de (24 Eylül).

15 Ekim’de görülen duruşmada taraf vekillerine tanık beyanlarına ve kendilerine tebliğ edilen bilirkişi raporlarına karşı yazılı beyanda bulunmak üzere süre veren mahkeme, Toker’in vekilinin dinletmek istediği tanığa dair dilekçeyi sonraki celse değerlendirmeye karar verdi. Bir sonraki duruşma 18 Şubat’ta (15 Ekim).

18 Şubat’ta Küçükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmesi planlanan duruşma, mahkeme başkanı idari izinli olduğu için görülmedi. Bir sonraki duruşma 23 Eylül’de (18 Şubat).

23 Eylül’de görülen duruşmada mahkeme, bir sonraki duruşmaya kadar tanık dinlenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Şubat’ta (23 Eylül).

Yargılamanın 1 Şubat’ta görülen 7. duruşmasında ara kararını açıklayan mahkeme, tarafların tanık beyanına karşı beyanda bulunmak üzere taraflara iki haftalık süre verilmesine hükmetti. Bir sonraki duruşma 31 Mart’ta (1 Şubat).

31 Mart’ta görülen duruşmada, Toker’in avukatı Fahri Emeksiz ile davacı T3 Vakfının avukatı Burçin Altan hazır bulundu. Toker’in avukatı Emeksiz, basın mevzuatını hatırlatarak, “Dava konusu olay meclis tutanaklarına geçmiş, oralarda konuşulmuş bir konudur. Bu nedenle basın özgürlüğü çerçevesinde davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Davanın kısmen kabulüne karar veren mahkeme, Toker’i T3 Vakfına 30 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti (31 Mart).