MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı’nın Çiğdem Toker’e açtığı tazminat davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Çiğdem Toker
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
18/02/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Üçüncü Kişilerin Müdahaleleri
Tazminat davası açılması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Medeni Kanunu
md. 25

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı, gazeteci Çiğdem Toker aleyhinde 28 Ocak 2019 tarihinde Sözcü gazetesinde yayımlanan “İBB’den Vakıflara Hizmet Raporu” başlıklı yazısı gerekçesiyle 80 bin TL manevi tazminat talebiyle şikayetçi olmuştu. Toker Küçükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesinde yargılanmaya başladı. 24 Eylül’de görülen duruşmada Toker duruşmaya katılmadı. Davacı avukatı Kaya yazılı beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek, tanıklarının dinlenmesini ve dosyada sundukları flash belleğin incelenmesini talep etti. Mahkeme, davacı vekili tarafından bildirilen vekillerin celbine, sunulan flash belleğin çözümünün yapılabilmesi için uzman bilirkişiye gönderilmesine ve rapor sunulduğu takdirde taraflara tebliğine karar verdi. Bir sonraki duruşma 15 Ekim’de (24 Eylül).

15 Ekim’de görülen duruşmada taraf vekillerine tanık beyanlarına ve kendilerine tebliğ edilen bilirkişi raporlarına karşı yazılı beyanda bulunmak üzere süre veren mahkeme, Toker’in vekilinin dinletmek istediği tanığa dair dilekçeyi sonraki celse değerlendirmeye karar verdi. Bir sonraki duruşma 18 Şubat’ta (15 Ekim).

18 Şubat’ta Küçükçekmece 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülmesi planlanan duruşma, mahkeme başkanı idari izinli olduğu için görülmedi. Bir sonraki duruşma 23 Eylül’de (18 Şubat).
23 Eylül’de görülen duruşmada mahkeme, bir sonraki duruşmaya kadar tanık dinlenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Şubat’ta (23 Eylül).