MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
TELE1 – RTÜK’ten ekran karartma cezası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Tele1TV
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
18/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yürütme Organının Müdahaleleri
RTÜK
Geçici yayın durdurma
HUKUKİ DAYANAK
Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun
md. 8/1

Merdan Yanardağ’ın 20 Haziran’da yayımlanan ‘4 Soru 4 Cevap’ programında PKK lideri Abdullah Öcalan hakkındaki ifadeleri nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TELE1 hakkında inceleme başlattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “suçu ve suçluyu övmek” ile “örgüt propagandası yapmak” suçlarından soruşturma başlattı. Yanardağ TELE1 ofisinde gözaltına alındı ve tutuklandı (27 Haziran).

RTÜK, 7 günlük ekran karartma cezası verdi, ekran karartma kararının temyiz edildiği Ankara 4. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkemenin verdiği kararla, RTÜK’ün verdiği 7 günlük ekran karartma cezası yürürlüğe girmedi.

RTÜK’ün 7 günlük yayın durdurma cezasına gerekçe gösterdiği ‘Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanununun 8/b maddesinin bir yıl içinde üç kez ihlal edilmesi yayın lisansının iptal edilmesine yol açabiliyor. RTÜK, TELE1’e daha önce bu maddeden bir ceza vermişti. Şimdilik yürütmesi durdurulan ceza yılın ikinci cezası konumunda. Yani mahkemeden çıkacak nihai sonuç TELE1’in lisansının iptal edilmesini de etkileyecek. (18 Temmuz)