MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Özgür Öztaş’ın 2911’e muhalefet davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Taylan Özgür Öztaş
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/09/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Diğer Kanunlar

23 Ağustos’ta Özgür Gelecek gazetesi muhabiri Taylan Özgür Öztaş, Kadıköy’de 20 Ağustos’ta düzenlenen kayyum protestosuna katıldığı gerekçesiyle İstanbul’daki evine gece saatlerinde yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı. Öztaş, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Kasım 2019’da hazırlanan iddianame Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve ilk duruşma günü olarak 19 Mart belirlendi. Gazeteci, aynı gerekçeyle gözaltına alınan Tunahan Turhan ile birlikte 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Muhalefet Kanunu kapsamında yargılanıyor.

Davanın 30 Eylül’de görülen dördüncü duruşmasına Öztaş ile Turhan katılmadı. Mahkeme, ifadesi alınmayan sanıkların ifadelerinin alınması ve eksikliklerin giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 8 Mart’ta (30 Eylül).

8 Mart’taki duruşmaya Öztaş ve Turhan ile avukatlarının katılmadı. Mahkeme, eksik hususların giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Eylül’de (8 Mart).

27 Eylül’de görülen duruşmada, mahkeme diğer sanık avukatlarının mazeretlerini kabul etti ve davayı 28 Şubat 2023’e erteledi (27 Eylül).