MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mehmet Baransu – “Devletin güvenliğine dair belgeleri temin etme”, “Devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin belgeleri açıklama” ve “MİT belgelerini ifşa etme” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mehmet Baransu
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2014
SON GÜNCELLEME TARİHİ
23/11/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 327/1

Taraf gazetesinin 28 Kasım 2013 sayısında, “Gülen’i Bitirme Kararı 2004 MGK’da Alındı” manşetiyle ilgili olarak, muhabir Mehmet Baransu ile gazetenin eski sorumlu müdürü Murat Şevki Çoban’ın “Devletin güvenliğine dair belgeleri temin etme”, “Devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin belgeleri açıklama” ve “MİT belgelerini ifşa etmek”ten yargılandığı davaya devam ediliyor.

İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 52’şer yıl hapsin istendiği davanın son duruşmasında Baransu savunma yaptı. 19 Haziran tarihli duruşmada mahkeme, esas hakkındaki mütalaada değişiklik için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi.

24 Eylül tarihli duruşmada savcı, dava konusu olayların Basın Kanunu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve bu nedenle mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyayı görevli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesi gerektiğini mütalaa etti. Baransu, kendi talebiyle duruşmaya katılmadı. Sanıkların karşı beyanlarını hazırlamalarına süre verilmesi için duruşmayı erteledi.

24 Ekim 2019 tarihli duruşmada görev yönünden yapılan itirazları incelemek üzerine dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 4 Aralık 2019’da.

Davanın Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 Haziran’da görülmesi planlanan duruşması, 17 Temmuz 2020 tarihine ertelendi.

17 Temmuz’da görülen son duruşmada, Baransu’nun daha önceki savunmasını tekrar etmesinin ardından mütalaasını sunan savcı Baransu ve Çoban’ın “Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme” ve “MİT’in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme” suçlarından cezalandırılmalarını talep etti. Çoban ve Baransu’nun avukatları, esasa karşı beyanda bulunmak için süre talebinde bulundu. Süre talebini kabul eden mahkeme, bir sonraki duruşmayı 13 Kasım’a erteledi (17 Temmuz).

13 Kasım’da görülen duruşmaya Baransu’nun avukatı mazeret bildirerek katılmadı. Çoban’ın avukatı ise esasa ilişkin savunma için ek süre istedi. Bir sonraki duruşma 23 Kasım’da (13 Kasım).

23 Kasım’daki karar duruşmasında, mahkme Mehmet Baransu’nun  TCK 327/1’den 3 yıl 4 ay, TCK 329/1’den 6 yıl 3 ay, MİT Kanunu 27/1’den 4 yıl 2 ay, MİT Kanunu 27/3’den 3 yıl 4 ay olmak üzere toplam 16 yıl 13 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme Murat Şevki Çoban’ın tüm suçlardan beraatine karar verdi.  (23 Kasım).