MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ahmet Sever -“Cumhurbaşkanına Hakaret” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ahmet Sever
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
02/01/2024
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Kitap
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

İstanbul Başsavcılığı, “İçimde Kalmasın/Tanıklığımdır” Kitabında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret edildiği” şüphesiyle T24 yazarı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski basın başdanışmanı Ahmet Sever hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Adalet Bakanlığı’ndan yargılama izni istedi (10 Aralık 2018).

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, T24 yazarı ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski basın başdanışmanı Ahmet Sever’i “İçimde Kalmasın/Tanıklığımdır” Kitabında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret edildiği” iddiasıyla yargılıyor. Kitabındaki, “Kitapları bombadan daha tehlikeli gören bir iktidar daha doğrusu tek adam vardı karşımızda”, “Erdoğan’ın geleceğe dönük söylemi artık kalmadı”, “Bir dediği bir dediğini tutmuyor devamlı kendisiyle çelişiyor”, “Her şey bir kişinin doymak bilmeyen güç ve yetki açlığına kurban edildi. İlk dönemde büyük emeklerle biriktirilen krediler ve sermaye tek adam tarafından adım adım hoyratça harcandı”, “Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidar kalmasını sağlamak amacıyla bir sistem kuruldu. Herkesi sindirmek, korkutma, yıldırmak ve susturmak için kurulan bu sistemin her yerde hafiyeleri zaptiyeleri var” gibi ifadeler suça gerekçe olarak gösteriliyor. Gelecek duruşma 10 Ekim’de (4 Nisan).

10 Ekim’deki duruşma 13 Şubat’a ertelendi (10 Ekim).

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yurt dışında bulunan Ahmet Sever ile ilgili gönderilen belgelere verilecek cevabın beklenmesine ve avukatının üç dosya kapsamında savunma yapması için zaman verilmesine karar vererek yargılamayı 14 Mayıs’a bıraktı (13 Şubat).

Korona virüs tedbirleri kapsamında dava 15 Eylül’e ertelendi.

15 Eylül’de görülen duruşmada mahkeme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dosyaya katılma talebini kabul etti. Sever’in savunmasının yurt dışından alınmasına dair uluslararası istinabe evrakının dönüşünün beklenmesine hükmeden mahkeme, bir sonraki duruşmanın 3 Aralık 2020 tarihinde görülmesini kararlaştırdı (15 Eylül).

3 Aralık’ta görülmesi gereken duruşma için Sever’in avukatı mazeret bildirdi. Bir sonraki duruşmanın 23 Mart’ta yapılmasına karar verildi (3 Aralık).

23 Mart’ta görülen duruşmada, savunmanın istinabe yoluyla alınması talebine yanıt gelmemesi nedeniyle Sever’in avukatı Aydın üç dosya için istinabe yanıtının beklenmesini talep etti. Mahkeme istinabe yanıtının beklenmesine ve akıbetinin sorulmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Eylül’de (23 Mart).

9 Eylül’de görülen duruşmada, yeniden müzekkere yazılması talebini reddeden mahkeme, Sever hakkında yazılan istinabe evrakının beklenmesine ve akıbetinin sorulmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 23 Aralık’ta (9 Eylül).  

23 Aralık’ta gerçekleşmesi gereken duruşma hakimin izinli olması sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi (23 Aralık).

14 Nisan’da görülen duruşmada, mahkeme Sever hakkında yazılan istinabe evrakının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 6 Ekim’de (14 Nisan).

6 Ekim’de görülen duruşmada, Sever’in avukatı Filiz Aydın hazır bulundu. Aydın, istinabe evraklarının dönüşünün beklenmesini istedi. Mahkeme, talebi kabul etti. Bir sonraki duruşma 31 Ocak 2023’te (6 Ekim).

31 Ocak’ta görülen duruşmada, mahkeme yurt dışında ikamet eden Ahmet Sever hakkında yazılan istinabe evrakının dönüşünün beklenmesine karar verdi, davaları Mayıs ve Haziran aylarına erteledi (31 Ocak).

2 Ocak’ta görülen duruşmada, Sever’in istinabe talebine geri dönüşü için beklenmesine karar verildi. Duruşma 18 Nisan’a ertelendi (2 Ocak).