MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Spor Kulübü başkanından Gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı’ya “hakaret”
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Rasim Ozan Kütahyalı
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
24/06/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Üçüncü Kişilerin Müdahaleleri
Tehdit veya taciz

Aziz Yıldırım, 18 Nisan 2016 tarihinde Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda yaptığı basın toplantısında, “Bu iki çok önemli konu varken, bizlerin spordaki başarısızlıkları konuşmaya hakkımız yok. İnsanlar ölüyor. Bunlar olmamışcasına, televizyonlarda insanlar, konuşuyorlar, viskilerini içmeye devam ediyorlar. Bazılarına aptalca gelen açıklamalar yapabiliyorlar. Rasim Ozan, Ümit Özat’ın Pereira’nın elini sıkmamasını ben söylemişim. Bu kadar gerizekalı, bak gerizekalı diyorum, böyle ahlaksızlık olmaz. Çekiyorlar viskiyi program yapıyorlar. Paralelden kaldı bunlar… Yarın başka bir şey olsun oraya dönerler…” şeklinde açıklama yapınca, Rasim Ozan Kütahyalı suç duyurusunda bulundu.

Bunun üzerine Yıldırım, 2 yıl 4 ay hapis istemiyle yargılanmaya başladı. İddianameye konu konuşmayı yaptığı tarihte Fenerbahçe Spor Kulübü’nün başkanı olduğunu söyleyen Aziz Yıldırım, “Katılan tarafından, eskiden Fenerbahçe kaptanı olan Ümit Özat isimli kişiyi kast ederek ‘onun elini sıkma’ dediğim iddia edilmiş. Bunu başkalarının da katıldığı bir televizyon programında söylemiş. Bunun üzerine ben de iddianameye konu sözü söyledim. Yani hakaret kastım yoktur” dedi (8 Kasım 2018).

İstanbul Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi, 7 Mart 2019 tarihli kararında alenen hakaret” suçundan Yıldırım’ı 105 gün adli hapis cezası ile cezalandırdı. Yıldırım’ın sabıkasız oluşu nedeniyle ceada indirime giden mahkeme cezayı 87 güne indirdi ve ardından 87 günlük adli para cezasını da 3 bin 480 gün adli para cezasına çevirdi.