MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Burak Akbay – “FETÖ yöneticiliği” ve “örgüt propagandası” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Burak Akbay
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
15/01/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/1

Sözcü gazetesine 19 Mayıs 2016’da operasyon yapıldı. Burak Akbay, Mediha Olgun, Bekir Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli hakkında “Fethullah Gülen Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması” kapsamında gözaltı kararı çıkarıldı.

Yedi gün gözaltında tutulan Ulu ve Olgun tutuklanırken, Yücekaleli ise serbest bırakıldı. Olgun 22 Eylül’de adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Ulu da 8 Kasım’da tahliye edildi.

Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay’ın “FETÖ yöneticiliği” ve “örgüt propagandası”, İzmir muhabiri Gökmen Ulu ve gazete sitesi haber müdürü Mediha Olgun ile Sözcü gazetesi mali işler müdürü Yonca Yücekaleli’nin de, “Silahlı terör örgütünü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” iddiasıyla yargılandığı dava İstanbul 37 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Olgun ve Ulu hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talebini reddeden mahkeme heyeti, Akbay hakkındaki yakalama emrinin infazını bekliyor. Mahkeme daha önce de Cem Küçük, Hüseyin Gülerce, Fuat Uğur, Ersoy Dede ve Vatan Partisi Öncü Gençlik Ankara Başkan Yardımcısı Anıl Eren Yıldız’ı tanık olarak dinledi.

27 Aralık 2019 tarihinde görülen karar duruşmada gazetenin İzmir muhabiri Gökmen Ulu, muhasebe elemanı Yonca Yücekaleli ile koordinatör Yücel Arı’ya 2 yıl 11 ay, yazarları Emin Çölaşan ile Necati Doğru’ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz, ve gazetenin internet sitesi Yayın Yönetmeni Mustafa Çetin’e ise 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

“İsnat edilen suçun sanık tarafından işlenmediği sabit olması” gerekçesiyle internet sitesi eski sorumlu müdürü Mediha Olgun’un beraatine karar veren mahkeme, Burak Akbay yönünden dosyanın ayrılmasına karar verdi.

Burak Akbay hakkında çıkarılan kırmızı bülten ve yakalama kararı avukatlarının talebi üzerine 13 Ocak’ta kaldırıldı.