MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Sözcü Gazetesi Yargılaması – İnternet Sitesi Yayın Yönetmeni Mediha Olgun
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mediha Olgun
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/12/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Tutuklama kararı verilmesi/tutukluluğun devamına karar verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/7

Sözcü gazetesinin yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, gazetenin genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz, internet haber koordinatörü Yücel Arı ve internet genel yayın yönetmeni Mustafa Çetin hakkında, “terör örgütü (FETÖ) içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme” iddiasıyla İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Gazetecilerin 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacakları dava 18 Ocak 2019’da başlayacak. İstanbul Başsavcılığı’nca, gazeteci Uğur Dündar ve Saygı Öztürk’ün de aralarında bulunduğu 5 kişi hakkında yürütülen soruşturma sonucunda ise takipsizlik kararı verildi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Sözcü gazetesinin yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru, gazetenin genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz, internet haber koordinatörü Yücel Arı ve internet genel yayın yönetmeni Mustafa Çetin’i, “FETÖ’ye yardım”dan yargılamaya devam etti. Darbe girişimi günü Erdoğan’ın nerede olduğuna ilişkin haberleri ve 17-25 Aralık soruşturmasına ilişkin haberleri nedeniyle Sözcü Gazetesi yönetici ve çalışanlarına açılan dava, 18 Ocak’ta gazetenin yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru’ya, “FETÖ’ye yardım” suçlamasıyla açılan davayla birleştirilmişti. Avukatların dosyanın tamamlanmadığı, tanıkların dinlenmediği ve bilirkişi raporlarının gelmediğine ilişkin eleştirilerine rağmen sanık avukatların Celal Ülgen, esas hakkında mütalaa metninin kendilerine verilmeden önce Sabah gazetesine servis edilmesine “Siz muhabir değil, bir mahkemesiniz” sözleriyle tepki gösterdi. Duruşma savcısı Burak Akbay dışındaki tüm sanıkların “örgüte yardım”dan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, Akbay’ın yakalanması işlemlerine başlanmasına ve Kırmızı Bülten çıkarılmasına dair işlemlere başlanmasına karar verdi. Mahkeme, avukatların esas hakkındaki savunmalar için süre talebini kabul ederek davayı 4 Eylül’e bıraktı (14 haziran).

4 Eylül tarihli duruşma, sanıkların son sözlerinin dinlenerek karar verilmesi için 28 Ekim 2019’a bırakıldı.

28 Ekim tarihli duruşmada karar çıkmadı ve duruşma 27 Aralık’a ertelendi.

27 Aralık tarihli karar duruşmasında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, yayımlanan haber ve köşe yazıları nedeniyle yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru’yu 3 yıl 6 ay 15’er gün, gazetenin genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz ve internet genel yayın yönetmeni Mustafa Çetin’i 3 yıl 4’er ay, internet haber koordinatörü Yücel Arı ve muhabir Gökmen Ulu ve muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli’yi “Terör örgütü (FETÖ) içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme” suçundan 2 yıl 1’er ay hapse mahkum etti.

“İsnat edilen suçun sanık tarafından işlenmediği sabit olması” gerekçesiyle Mediha Olgun’un beraatine karar veren mahkeme, Burak Akbay’ın “savunmasının alınmamış olması, hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesi” gerekçeleriyle dava dosyasının ise tefrikine (ayrılmasına) hükmetti.