MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Sonya Bayık – “Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Sonya Bayık
ŞEHİR
Batman
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
12/09/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Diğer Kanunlar

Hasankeyf’in su altında bırakılmasına karşı Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerinin 12 Haziran 2019’da yapmak istediği basın açıklamasını takip ettiği sırada gözaltına alınan gazeteci Sonya Bayık’ın da aralarında olduğu sanıkların yargılanması Batman 1. Asliye Mahkemesinde devam ediyor.

Bayık “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanununa muhalefet” suçlamasıyla yargılanıyor

14 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme, davaya konu olan basın açıklamasına müdahale görüntülerinin incelemeye gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 10 Şubat’ta (14 Ekim).

10 Şubat’ta görülen duruşmada, mahkeme, Batman Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılarak polis müdahalesinin görüntülerinin istenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 28 Haziran’da (10 Şubat).

28 Haziran’da görülen duruşmada, hakim, Batman Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı görüntü çözümleme tutanağının incelemeleri ve buna karşı beyanda bulunmaları için avukat ve sanıklara tebliğ edilmesine ve ifadesi alınmayan sanıkların ifadelerinin alınmasının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Aralık’ta (28 Haziran).

27 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme savunmaları alınmayan 2 sanık hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının ve dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesinin beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 21 Mart 2023’te (27 Aralık).

2023

Sonya Bayık’ın ve 30 aktivistin yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması 12 Eylül 2023 tarihinde Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme iki sanık hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine hükmetti. Dava 12 Aralık 2023 tarihine ertelendi (12 Eylül).