MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Silvan Mücadele Gazetesi sahibi Ferhat Parlak – “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ferhat Parlak
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
07/12/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Silvan Sulh Ceza Hakimliği 14 Nisan 2018’de, örgüt üyeliği suçlaması ile gözaltına alınan Silvan Mücadele Gazetesi Sahibi Ferhat Parlak’ın tutuklanmasına karar verdi. Gazeteci Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Kimlikleri gizli tutulan tanıkların ifadeleri esas alınarak tutuklanan ve kapatılan Silvan Mücadele gazetesinin genel yayın yönetmeni Ferhat Parlak 8 Temmuz’da ilk kez hakim karşısına çıktı. Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 aydır tutuklu bulunan gazetecinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 6 Kasım 2019’da.

6 Kasım tarihli ikinci duruşmada mahkeme gizli tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 17 Şubat 2020’ye erteledi.

17 Şubat’ta gerçekleşen dördüncü duruşmada, mahkeme dinlenmeyen gizli tanıkların hazır edilmesi için müzekkere yazılmasını, müzekkereye olumsuz cevap verildiği takdirde gizli tanıkların dinlenmesinden vazgeçilmesini kararlaştırarak davayı 6 Mayıs’a erteledi (17 Şubat).

6 Mayıs’ta Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi planlanan duruşması, 21 Eylül 2020 tarihine ertelendi.

21 Eylül’de görülen duruşmada, esas hakkında mütalaasını sunan savcı, gazeteci Ferhat Parlak’ın “örgüt üyeliği” suçu kapsamında cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, ifadesi henüz alınamayan gizli tanıkların ifadelerine başvurulmasından vazgeçti. Bir sonraki duruşma 7 Aralık’ta (21 Eylül).

7 Aralık’ta görülen duruşmada, savunmaların ardından müzakere için kısa bir ara veren mahkeme heyeti, davanın reddine karar verdi. Gazeteci Ferhat Parlak’ın Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı dosyada beraat etmesi ve şu an süren yargılamanın da aynı deliller üzerine kurulması ret kararı için gerekçe olarak öne sürüldü. Mahkeme, Parlak’ın yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrol tedbirlerinin de kaldırılmasına karar verdi (7 Aralık)