MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Silvan Mücadele Gazetesi sahibi Ferhat Parlak – “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ferhat Parlak
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
18/01/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Silvan Sulh Ceza Hakimliği 14 Nisan 2018’de, örgüt üyeliği suçlaması ile gözaltına alınan Silvan Mücadele Gazetesi Sahibi Ferhat Parlak’ın tutuklanmasına karar verdi. Gazeteci Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Kimlikleri gizli tutulan tanıkların ifadeleri esas alınarak tutuklanan ve kapatılan Silvan Mücadele gazetesinin genel yayın yönetmeni Ferhat Parlak 8 Temmuz’da ilk kez hakim karşısına çıktı. Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 15 aydır tutuklu bulunan gazetecinin adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 6 Kasım 2019’da.

6 Kasım tarihli ikinci duruşmada mahkeme gizli tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 17 Şubat 2020’ye erteledi.

17 Şubat’ta gerçekleşen dördüncü duruşmada, mahkeme dinlenmeyen gizli tanıkların hazır edilmesi için müzekkere yazılmasını, müzekkereye olumsuz cevap verildiği takdirde gizli tanıkların dinlenmesinden vazgeçilmesini kararlaştırarak davayı 6 Mayıs’a erteledi (17 Şubat).

6 Mayıs’ta Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesi planlanan duruşması, 21 Eylül 2020 tarihine ertelendi.

21 Eylül’de görülen duruşmada, esas hakkında mütalaasını sunan savcı, gazeteci Ferhat Parlak’ın “örgüt üyeliği” suçu kapsamında cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, ifadesi henüz alınamayan gizli tanıkların ifadelerine başvurulmasından vazgeçti. Bir sonraki duruşma 7 Aralık’ta (21 Eylül).

7 Aralık’ta görülen duruşmada, savunmaların ardından müzakere için kısa bir ara veren mahkeme heyeti, davanın reddine karar verdi. Gazeteci Ferhat Parlak’ın Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı dosyada beraat etmesi ve şu an süren yargılamanın da aynı deliller üzerine kurulması ret kararı için gerekçe olarak öne sürüldü. Mahkeme, Parlak’ın yurt dışına çıkış yasağı ile adli kontrol tedbirlerinin de kaldırılmasına karar verdi (7 Aralık)

16 Ağustos 2022

Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, daha önce “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılanıp beraat ettiği davadaki deliller gerekçe gösterilerek 15 ay cezaevinde kalan ve aynı suçlama nedeniyle tekrar yargılanan gazeteci Ferhat Parlak hakkında verilen davanın reddi kararını hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle bozdu.

Mükerrer yargılama yapıldığını kabul eden mahkeme, gizli tanık ifadelerinde geçen olaylarla ilgili araştırma yapılmasını istedi. Davanın ilk duruşması 3 Ekim tarihinde görülecek (16 Ağustos).

3 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Takvim isimli gizli tanığın dinlenmesine ve gizli tanığın beyanlarının araştırılması için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 18 Ocak 2023’te (3 Ekim).

18 Ocak’ta görülen duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı atılı suçtan ceza talep etti. Bir sonraki duruşma 8 Mart’ta (18 Ocak).