MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Sezgin Kartal’ın gözaltına alınması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Sezgin Kartal
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
04/04/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/6

Gazeteci Sezgin Kartal, sabah evine yapılan polis baskınında gözaltına alındı. Kartal’ın evine kapıyı kırarak giren polisler Kartal’ın dijital ekipmanlarına da el koydu. Gözaltı nedeni henüz bilinmiyor (10 Ocak).

3 günlük gözaltının ardından, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirilen Sezgin Kartal’ı savcı, “örgüt üyeliği” şüphesi ve tutuklanması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti. Hakimlik, gazeteci Sezgin Kartal’ın tutuklanmasına karar verdi. Kartal, Marmara (eski Silivri) Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi. (13 Ocak).

Kartal hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede Kartal’a “örgüt üyeliği” suçlaması yöneltildi. Savcı, “gazeteci kimliği altında örgüte müzahir yayınlar üzerinden silahlı terör örgütünün eylem ve ideolojisini halka sempatik olarak gösterme çabası içerisinde yazılar kaleme aldığı”nı iddia ettiği Kartal’ın “örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılmasını istedi. (24 Ocak)

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti ve 4 Nisan 2023 saat 14.00’e duruşma koydu. (30 Ocak).

İlk duruşmada mahkeme başkanı Kartal’a “Suriye’ye geçtin mi?” diye sordu. Kartal, Suriye’ye gitmediğini söyledi. Savcı da Kartal’a “Eylül ayında neden Güneydoğu’ya gitme ihtiyacı duydunuz, Cerablus’a geçtiniz mi?” diye sordu. Kartal, “Sınır hattında insanların oluşturduğu çadır kamplar ile ilgili haber yapmak için gittim” yanıtını verdi. Ayrıca tanık olarak da gazeteci İbrahim Karakaş dinlendi. Mahkeme ‘kuvvetli suç şüphesi bulunduğu’ gerekçesiyle Kartal’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Haziran’da. (4 Nisan)

22 Haziran’da görülen duruşmada sanıkların bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar veren mahkeme, Kartal’ın yurt dışı çıkış yasağının devamına hükmederek davayı 25 Ocak’ ertelendi (22 Haziran)