MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca – “darbe girişimine iştirak”tan ağırlaştırılmış müebbet; “suç gelirlerini aklamak” ve “dini duyguları istismar ederek nitelikli dolandırıcılık” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hidayet Karaca
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
28/07/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 309

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ Çatı Davası’nda tutuklu eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, Zaman Gazetesi kurucularından Alaeddin Kaya ve Kazım Avcı’yı “darbe girişimine iştirak”tan ağırlaştırılmış müebbet, “suç gelirlerini aklamak” ve “dini duyguları istismar ederek nitelikli dolandırıcılık” suçlarından da 17 yıl 4 ay hapis cezasına mahkum etti. Karaca son sözlerinde, “Ben televizyondaki görevimden ayrılırken ‘Allah var gam yok’ demiştim. Yine aynı şeyi söylüyorum. Bu kaderimse o zaman kederlenmeye gerek yok. Onun dışında söyleyecek bir sözüm yok” dedi (8 Haziran 2018).

Davada, cezaevinde intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, emekli Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile 2002’de öldürülen yazar Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu da mağdur ve müştekiler arasında yer almıştı. Ahmet Tatar, sanık Karaca’ya, “Balyoz ve Ergenekon davalarında mahkeme kararını vermeden önce Samanyolu televizyonu nasıl kararlara ilişkin haber yapıyordu” sorusunu yöneltmişti. Karaca’nın “bilgim yok” yanıtı Tatar’ı kızdırmış: “Senin görevin neydi, orada ne iş yapıyordun?” demişti. Samanyolu TV’de 2009’da 105, 2010’da 143, 2011’de 131 yayınının yapıldığının belirtilmesi üzerine de Karaca, “Başbakandan Bekir Bozdağ’a kadar herkes ‘muhterem hoca efendi’ demediler mi? Televizyonda tarikat şeyhlerinden, ilahiyatçılara herkes çıkmıştır” demişti.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, gazeteciler Hidayet Karaca ve Alaeddin Kaya’ya “anayasayı ihlale teşebbüs” (TCK 309) suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozdu. Bozma kararında, gazetecilerin darbe girişimi sırasında somut, herhangi bir eyleminin tespit edilemediği ifade edildi. Gazetecilerin üst sınırdan “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan yargılanması gerektiğini belirten Yargıtay, dosyayı yeniden yargılama için  Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi (28 Temmuz).