MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Rüstem Batum “Devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Rüstem Batum
ŞEHİR
İstanbul
SON GÜNCELLEME TARİHİ
07/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Erteleme kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 301

Gazeteci Rüstem Batum hakkında 10 Eylül 2015 tarihinde İMC TV’de yayınlanan “Ayşegül Doğan ile Gündem Müzakere” adlı programda askere, polise ve Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle “devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama” (TCK 301) iddiasıyla açılan davanın 14. duruşması İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesinde görülüyor.

11 Haziran’da görülen duruşmada mahkeme, Batum hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 12 Kasım’da (11 Haziran)

4 Mart’ta görülen duruşmada, mahkeme, yurt dışında bulunan Batum hakkında savunmasının alınmasına yönelik çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Haziran’da (4 Mart).

24 Haziran’da görülen duruşmada, Batum’un avukatı, dosyanın geldiği aşama ve müştekinin de şikayetten vazgeçmiş olması nedeniyle müvekkilinin sorgusu alınmadan hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, atılı suçun şikayete bağlı olmadığını, bu nedenle henüz savunması alınmayan Batum hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 4 Kasım’da (24 Haziran).

4 Kasım’da görülen duruşmada, Batum’un avukatları, soruşturma aşamasında verilen ifadenin dikkate alınarak Batum hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, Batum hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Ocak’ta (4 Kasım).

27 Ocak’ta görülen duruşmada, mahkeme Batum hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 7 Temmuz’da (27 Ocak).

7 Temmuz’da görülen duruşmada mahkeme Batum hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar vererek davayı 19 Aralık 2023 tarihine erteledi (7 Temmuz).