MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ruşen Takva – “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ruşen Takva
ŞEHİR
Van
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
12/10/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/6

Van’da serbest gazetecilik yapan Ruşen Takva hakkında kentte yapılmak istenen bir yürüyüşü takip ettiği gerekçesiyle yürütülen soruşturma tamamlandı. Gazeteci hakkında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla 9 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Gazeteci Takva’nın “silahlı terör örgütü üyeliği” ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nca düzenlenen “ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmama” suçlamalarıyla yargılanacağı davanın  Van 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek ilk duruşması 10 Haziran’da (9 Nisan).

10 Haziran’da görülen duruşmada Ruşen Takva’nın “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “örgüt adına suç işlemek” suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması Van 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma savcısı mütalaasını hazırlamak için süre istedi. Bir sonraki duruşma 12 Ekim’de (10 Haziran).
12 Ekim’de görülen ikinci duruşmada, Takva, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “örgüt üyeliği” suçlamalarıyla yargılandığı davada bu suçlamalardan beraat etti (12 Ekim).