MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
RTÜK’ün Sevda Noyan’ın ifadeleri nedeniyle verdiği program durdurma cezası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ülke TV
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
22/05/2020
İFADE TÜRÜ
Diğer
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yürütme Organının Müdahaleleri
RTÜK
Program durdurma
HUKUKİ DAYANAK
Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun
md. 8/1

8 Mayıs’ta Haber 7 yazarı Esra Elönü’nün ÜlkeTV’de sunduğu Arafta Sorular programına konuk olan yazar Sevda Noyan, son dönemde gündeme gelen darbe tartışmalarına ilişkin “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Boş bulunduk… Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın; bizim aile 50 kişiyi götürür. Bu konuda çok donanımlıyız maddi ve manevi olarak. Liderimizin yanındayız ve asla yedirmeyiz bu ülkede, onu söyleyeyim. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim sitede hâlâ 3-5 var, benim listem hazır” dedi.

Programın sunucusu Esra Elönü ise, Noyan’ın sözleri üzerine; “‘Ayak az kalır bence, 4 ayaklarını denk alsınlar” ifadelerini kullandı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, olayın ardından gerçekleşen ilk RTÜK toplantısına mazeret bildirerek katılmadı ve toplantıda olay üst kurulun gündemine getirilmedi. Şahin, olayın büyütülmemesi ve ceza verilmemesi görüşünde olduğunu belirtti.

Tepkilerin büyümesi üzerine 18 Mayıs’ta açıklama yapan Şahin, programda ifade edilenlerin RTÜK ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. 22 Mayıs tarihli toplantının ardından RTÜK Sevda Noyan’ın sözlerinin ‘toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edildiği; toplumda nefret duyguları oluşturulduğu’ gerekçesiyle Ülke TV’ye 3 kez program durdurma cezası verdi. Karar oybirliğiyle alındı” açıklaması yaptı.