MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Rojhat Doğru’nun “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “öldürmeye teşebbüs” iddialarıyla yargılanması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Rojhat Doğru
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
06/01/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 302

Gazeteci Rojhat Doğru, 2017 yılında başlayan bir soruşturmaya istinaden hazırlanan iddianame kapsamında “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından yargılanıyor. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Şubat 2019 tarihli duruşmada gazeteci Rojhat Doğru hakkında tahliye kararı verdi. Gazeteci hakkında ayrıca yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol kararı verildi.

Gazeteci hakkında terör örgütü üyeliği iddiasıyla açılan ikinci dava Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen bu dava ile birleştirildi.

Yargılamanın 5. duruşması 15 Ocak 2020’de Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bir sonraki duruşma 24 Mart 2020’de.

13 Ekim’de görülen duruşmada, iddia makamı birleşen dosya kapsamında tanıklar Yusuf Bayram ve Yılmaz Kahraman’ın ifadesinin alınarak eksik hususların giderilmesi talebinde bunuldu. Doğru’nun avukatı Resul Temur, müvekkilinin tabi tutulduğu imza şeklindeki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, tanıklar Bayram ve Kahraman’ın ifadelerinin alınması için tutuklu bulundukları cezaevine müzekkere yazılmasına ve adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 14 Ocak’ta (13 Ekim).

14 Ocak’ta görülen duruşmada, mahkeme dosya kapsamında dinlenecek bir tanık için tutuklu bulunduğu cezaevine, diğer bir tanık için ise adresinin tespiti için yazı yazılmasına karar verdi. İki tanığın ifadelerine de bir sonraki duruşma başvurulacak. Bir sonraki duruşma 4 Mart’ta (14 Ocak).

4 Mart’taki duruşmada, mahkeme Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan tanık Yusuf Bayram’ın beyanını SEGBİS ile almak için cezaevi müdürlüğüne yazı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 4 Mayıs’ta (4 Mart).
14 Aralık’taki duruşmada, savcı esas hakkındaki mütaalasını sundu. Doğru’nun “örgüt propagandası” ve “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” suçlarından cezalandırılmasını istedi.Mahkeme, mütaalaya karşı savunmalarını hazırlamaları için Doğru ve avukatına süre verdi. Bir sonraki duruşma 6 Ocak’ta (14 Aralık).
6 Ocak’ta görülen duruşmada mahkeme, oy çokluğu ile gazeteci Doğru’nun “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçlamasından müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasından 10 yıl 10 ay, “örgüt propagandası” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. “Örgüt propagandası” için verilen hapis cezasının hükmünün açıklanmasını geriye bırakan mahkeme, Doğru hakkında yakalama emri çıkarılarak tutuklanmasına hükmetti (6 Ocak).