MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Reyhan Çapan – “18 yaşından küçük olan suç faili veya mağdurlarının kimliklerini açıklayacak ya da tanınmalarına yol açacak şekilde yayın yapmak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Reyhan Çapan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
24/05/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Adli para cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Basın Kanunu
md. 21/c

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan’ın “18 yaşından küçük olan suç faili veya mağdurlarının kimliklerini açıklayacak ya da tanınmalarına yol açacak şekilde yayın yapmak” (5187 sayılı Basın Kanunu 21/c) suçlamasıyla yeniden yargılandıkları dava İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Reyhan ve Keskin hakkında, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın kimliğini açıklayacak şekilde haberler yapıldığı gerekçesiyle 2013 ve 2014 yıllarında Özgür Gündem gazetesinde yayımlanan 5 haber hakkında 5 ayrı iddianame düzenlenmişti.

Yargılama sonucunda İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi 7 Mart 2019 tarihinde Keskin ve Çapan’a ayrı ayrı 10 bin 416 TL cezası vermişti.

İtirazı değerlendiren Yargıtay 19. Ceza Dairesi, verilen cezayı az bularak 12 Ekim 2020 tarihinde hükmü bozdu.

Ancak yargılama, Yargı Reformu kapsamında 1 Ocak 2020’de hayata geçirilen basit yargılama usulüyle yapıldı. Davayı dosya üzerinden inceleyen İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Nisan 2021 tarihli kararında, Keskin ve Çapan’a ayrı ayrı 7 bin 812 TL adli para cezası verdi. Basit Yargılama Usulü uygulanarak verilen hükme Keskin ve Çapan’ın avukatları itiraz etti. Bunun üzerine mahkeme genel yargılama usulüne geçti ve böylece Yargıtay’ın bozma kararının ardından Keskin ve Çapan’ın yeniden yargılanmasına başlanmış oldu.

Yeniden yargılamanın 18 Kasım’da görülen ikinci duruşmasına Keskin ve Çapan’ın avukatları mazeret sunarak katılmadı. Duruşmada mahkeme, eksik hususların giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 23 Aralık’ta (18 Kasım).

23 Aralık’ta görülen duruşmada Keskin ve Çapan’ın avukatı Sercan Korkmaz’ın savunma ve mazeret talebini içeren dilekçesini kabul eden mahkeme, davayı 27 Ocak 2022 tarihine erteledi (23 Aralık).

27 Ocak’ta görülen duruşmada, mahkeme, Keskin ve Çapan’ın gelecek celse duruşmaya katılmaları için davetiye yollanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Mayıs’ta (27 Ocak).

24 Mayıs’ta görülen duruşmada, mahkeme Keskin ve Çapan’ın kendilerine isnat edilen suçu işlediklerinin sabit olduğuna kanaat getirerek ayrı ayrı 12.500 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi (24 Mayıs).