MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
BİA MEDYA GÖZLEM / TEMMUZ - AĞUSTOS - EYLÜL 2013
Habercinin İsim İsim 33 Gezi Güncesi
2013 3. Çeyrek Medya Gözlem Raporu - Medyanın Gezi Güncesi
Erol Önderoğlu - Bia Haber Merkezi 10/10/2013

Gezi Direnişi’nde Temmuz-Eylül döneminde gazeteciler ve medya çalışanları polisin hedefindeydi. Polis ve polis olduğu düşünülen sivil giyimli kişiler 30 Eylül’e kadar dördü uluslararası basından en az 48 haberciyi darp etti, sıktığı tazyikli/kimyasal su, biber gazı ve boyalı/plastik mermilerle yaraladı; ikisi uluslararası basından en az 11 haberciyi gözaltına aldı.

6 Temmuz

Arif Balkan (Milliyet Gazetesi muhabiri) plastik mermiyle yaralandı. Dilem Taştan (Sol Gazetesi muhabiri) plastik mermiyle bacağından yaralandı. Eda Sönmez (Sözcü Gazetesi muhabiri) gaz nedeniyle geçici körlük yaşadı. Elif Akgül (bianet muhabiri) boyalı mermiyle yaralandı. Evrim Kurdoğlu(Serbest gazeteci) gazdan etkilendiği için sığındığı mekânda darp edildi. Gökhan Biçici (İMC TV) boya mermisiyle vuruldu. Polis Makbule Cengiz’i (Halk TV muhabiri) darp etti. Özcan Yaman (Evrensel Gazetesi yazarı ve fotoğrafçısı) gaz bombası ile çenesinden yaralandı. Şengül Derin (Ulusal Kanal kameramanı) plastik merminin bacağına gelmesiyle yaralandı. Polis Tuğçe Tatari’yi (Gazeteci) yere düşürerek darp etti. Polisler Onur Erem’i (Birgün muhabiri) copla dövdü. Polisler Yunus Dalgıç’ı (Milliyet fotomuhabiri) TOMA’nın önüne itti; gazeteci yaralandı, objektifi kırıldı. Barış Yarkadaş(Gerçek Gündem haber portalı Genel Yayın Yönetmeni) boyalı plastik mermiyle vuruldu. Beste Gül Öneren (Aydınlık muhabiri) haber takibi yaparken gözaltına alındı. Merve Gökberk (MİHA muhabiri) basın kartı olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Selçuk Özmen (Aydınlık Gazetesi muhabiri) haber takibi yaparken gözaltına alındı. Mattia Cacciatori (L’Arena fotomuhabiri) haber takibi yaparken gözaltına alındı. İlker Yücel (Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni) gözaltına alındı.

8 Temmuz

Mehmet Kaçmaz (Nar Photos fotoğrafçısı, Fotoğraf Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi) plastik mermi ile gözüne çok yakın bir noktadan yaralandı. Sinan Çakmak (Atlas Dergisi fotoğraf editörü) polisin gazeteci grubuna attığı boyalı plastik mermi ile kafasından ve dirseğinden; gazlı plastik mermi ile de bacağından yaralandı. Ayşe Adanalı (Hollandalı NOS TV Türkiye prodüktörü), Taksim’de gözaltına alındı. Bekir Avcı (Spot dergi muhabiri) gözaltına alındı. Barbaros Kaya (Spot dergi) gözaltına alındı.

13 Temmuz

Ali Can Elagöz (ETHA muhabiri) polis saldırısıyla kasığından yaralandı. Yusuf Ali Gümüşlü (Mücadele Birliği muhabiri) polisin attığı plastik mermiyle üç kere vuruldu, ayağı yaralandı. Ali Başboğa (Hayat TV muhabiri), polis başına cop ile vurdu, kaskı ortadan ikiye ayrıldı. Burak Öz (Birgün muhabiri) TOMA’dan atılan tazyikli suya maruz kaldı, ekipmanı zarar gördü. Ahmet Şık(Birgün muhabiri ve fotoğrafçısı) ve Bülent Kılıç (AFP fotomuhabiri) darp edildi. Irmak Mete (Aydınlık Gazetesi muhabiri) TOMA’dan atılan tazyikli suya maruz kaldı, ekipmanı zarar gördü. Eda Sönmez (Sözcü muhabiri) plastik mermiyle sağ ayağından yaralandı.

3 Ağustos

Alp Buğra Bahadır Gültekin (Radikal muhabiri) polislerce bir saat alıkonuldu.

4 Eylül

Yedi kişilik grup İstanbul’da Arnatvutköy’de merdiven boyama eylemi sırasında çekim yapan Halk TV kameramanları Eray Aktaş ve Serdar Kuru’ya saldırdı ve darp etti.

6 Eylül

Rıza Özel (Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı ve Hürriyet muhabiri) ODTÜ direnişinde polisin attığı plastik mermiyle yaralandı.

9 Eylül

Mamak’ta temeli atılan cami-cemevi projesine yönelik Tuzluçayır’daki direnişte polisler Hasan AkbaşBirkan Bulut (Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu muhabirleri) ve Tirej Kaya’yı (Özgür Gelecek Ankara muhabiri) darp etti.

10 Eylül

İstanbul’da gerçekleşen Ahmet Atakan anmasında Berna Şahin (BirGün muhabiri) fotoğraf çekmeye çalışırken, polisler nişan alarak üzerine ses bombası attı. Ufuk Koşar (Serbest gazeteci) polis ve protestocular arasındaki arbedede coplandı. Rabia Çelik’e (Vagus TV muhabiri) polis kafa attıPolis Umut Kaçar’ı (Atlas Dergisi fotoğrafçısı) başından plastik mermiyle yaraladı. Polis Ali Açar’ı (Cumhuriyet muhabiri) tekmeleyerek yerde sürükledi. Kaan Sağanak (Cumhuriyet fotomuhabiri) plastik mermiyle yaralandı. Polisler Uğur Can’ı (Doğan Haber Ajansı fotomuhabiri) darp etti. Polisler Bülent Doruk’u (Anadolu Ajansı muhabiri) darp etti. Metehan Ud(Evrensel İzmir muhabiri) gözüne gelen tazyikli su nedeniyle bir süre görme kaybı yaşadı. Ahmet Şık’a (gazeteci) polis silahını doğrulttu, tehdit etti.

13 Eylül

Polis Hatay’da Ahmet Atakan’ın öldürülmesinin ardından Kadıköy’deki eylemleri izleyen Avni Kantan’ı (Vagus TV kameramanı) canlı yayında tehdit etti.

15 Eylül

Polisler Gökhan Biçici (İMC TV editörü) ile Mehmet Ali Karabulut’u (Kızılbayrak muhabiri) Kadıköy’de “Adalet, Özgürlük ve Barış İçin Eylül’de Gel Festivali”nde darp etti, gözaltına aldı. Biçici karakoldaki ifadesinin ardından Karabulut ise bir gün sonra serbest bırakıldı.

28 Eylül

Polis Gezi’de ‘’katledilen canlılar’’ eyleminde Merve Bahtiyar’ı (Sol muhabiri) iterek dizinden ve başından yaraladı.

29 Eylül

Kimliği belirsiz ve eli sopalı biri Gezi Direnişi’ni yakından takip eden Cem Savaş Demir’e (Barış TV muhabiri) saldırdı ve flash belleğini aldı.

Tarihi bilinmeyenler:

Ozan Köse (Agence France-Presse) fotoğrafçısı yaralandı. Bünyamin Aygün (Milliyet fotomuhabiri) gaz bombasıyla belinden yaralandı. Denef Huvaj (Serbest fotoğrafçı) Üç polis Emin Özmen’i (Sabah Gazetesi fotomuhabiri) copladı. Tim Arango (New York Times Bağdat Şefi) ilaçlı su ile yaralandı. Polis Ed Ou’nun (New York Times fotoğrafçısı) gaz maskesini aldı, darp etti, fotoğraflarını sildi. Şebnem Arsu’nun (New York Times İstanbul muhabiri) biber gazıyla korneası zedelendi.

* Medya çalışanlarının listesinde Fotoğraf Vakfı, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ve bianet haberlerinden yararlanıldı.

** bianet’in İkinci Çeyrek Medya Gözlem ve İfade Özgürlüğü Raporu’ndaki veriler ve olaylar geliştirilmeye açıktır…

Emel Gülcan

 

Sayfa Başı