MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Pınar Gayıp – “Terörle mücadelede görev alan kişileri hedef göstermek soruşturması”
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Pınar Gayip
ŞEHİR
Aydın
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/09/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Cumhuriyet Savcılıkları
Soruşturma açılması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

ETHA editörü Pınar Gayıp hakkında, şiddet ve tecavüz suçu kanıtlandığı halde ceza almayan Musa Çitil’e ilişkin 30 Mayıs 2021 yaptığı haber ve sosyal medya paylaşımı gösterilerek “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasıyla soruşturma açıldı (26 Ekim).

2023

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde 19 Eylül’de görülen duruşmaya Gayıp, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Gayıp duruşmada, “Musa O., alıkoyduğu İpek Er’e iki hafta boyunca tecavüz etti, meslekten men edildi. O dönem bu konuyla ilgili çok sayıda haber yapıldı. Benim paylaştığım haberde de Musa O.’nun bölgede işlediği suçlara atıf yapılıyor, ceza almasına rağmen terfi aldığı belirtiliyor. Alıntım da bu yönde” diye savunma yaptı.

Suçlamayı reddeden Gayıp, “Musa Çitil, görevini kötüye kullanarak bölgede en az 13 işkence ve tecavüz suçu işledi. Bunlar kanıtlandı ve Çitil ceza aldı. AİHM iki kez Çitil’in suçlarından dolayı Türkiye’yi mahkum etti. Dolayısıyla iddia da değil. Ben gazeteciyim. Paylaşımlarım ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Suç değildir” dedi.

Duruşma savcısı da Gayıp’ın üzerine atılı suçu işlemediğini söyleyerek beraat yönünde mütalaa verdi. Mahkeme de mütalaaya uyarak Gayıp’ı beraat ettirdi (19 Eylül).