MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ersin Çaksu – “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılamak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ersin Çaksu
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 301

İstanbul Başsavcılığı, KHK ile kapatılan DİHA’nın muhabirlerinden Selman Keleş, Özgür Paksoy, Kenan Kırkaya ve Aziz Oruç ile Özgürlükçü Demokrasi gazetesi genel yayın yönetmeni Ersin Çaksu ve gazetenin yazı işleri müdürü İshak Yasul hakkında “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve organlarını aşağılamak” iddiasıyla 2017 yılının Nisan ayında dava açtı.

Adalet Bakanlığı, soruşturma açılmasını izin verdi. İddianamede, “Devletin milli güvenliğini sağlamak amacıyla yaptığı sınır ötesi operasyonlarında sivil katliamı yaptığı, bölgede işgalci bir güç olarak yer aldığı, yine özellikle Güneydoğu illerinde kasıtlı olarak çocukların ölümüne neden olduğu” ifadelerine yer verildi.

28 Kasım 2019’daki karar duruşmasında, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, gazeteciler İshak Yasul, Kenan Kırkaya, Özgür Paksoy ve Selman Keleş’e TCK 301 gereğince 5 ay hapis cezası verdi. İshak Yasul, Kenan Kırkaya ve Özgür Paksoy hakkında verilen hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme, Selman Keleş’in cezasını ise erteledi.

Mahkeme Aziz Oruç ile Ersin Çaksu’nun dosyalarının ayrılmasına hükmetti (28 Kasım).

10 Aralık’ta görülen duruşmada, Aziz Oruç duruşmaya Diyarbakır’dan SEGBİS ile katılarak savunma yaptı. Mahkeme Ersin Çaksu hakkındaki yakalamanın infazının beklenmesine ve Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin dava konusu nüshalarının 28 Kasım’da sonlanan dava dosyasından temin edilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 16 Mart’ta (10 Aralık).

16 Mart’ta görülen duruşmada Aziz Oruç’un avukatı Erselan Aktan dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti. Mahkeme, Ersin Cansu hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 13 Temmuz’da (16 Mart).

13 Temmuz’da dosya üzerinden görülen duruşmada, gazeteci Ersin Çaksu hakkında çıkarılan yakalama emrinin devam edilmesi talep edildi. Bir sonraki duruşma 30 Kasım’da (13 Temmuz).

30 Kasım’da görülen duruşmaya Oruç ve Çaksu’nun avukatları mazeret bildirerek katılmadı. Duruşma, dosya üzerinden görülerek ileri bir tarihe ertelendi (30 Kasım).

24 Mart 2022’de görülen duruşmada, mahkeme Ersin Çaksu hakkında çıkarılan yakalama emrinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Ekim saat 11:00’da (24 Mart).

27 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Çaksu hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 30 Mart 2023’te (27 Ekim).