MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni Yargılamaları – Veysi Altay
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Veysi Altay
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
14/05/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Kapatılmadan önce Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katılan gazeteci Can Dündar ve sinemacı Veysi Altay “Örgüt propagandası yapmak”, “Terör örgütlerinin yayınlarını basmak ve yayınlamak”, “Suçu ve suçluyu övmek”ten yargılamaya ayrı davalar halinde İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Yargılamanın ilk duruşması 22 Aralık 2016’da başladı.

Gazetenin yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya tüm davalarda sanık olarak yer aldı. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Dündar’ın talimatla ifadesinin alınması için Almanya yetkililerinden yanıt bekliyor. Yargılama 31 Ocak 2019 tarihine ertelendi.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıktan sonra hakkında “terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçlaması ile dava açılan gazetecilerden Can Dündar’ın 9. duruşması görüldü. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Almanya’da yaşayan Dündar’ın ifadesinin alınması için yazılan yurtdışı istinabe evraklarıyla ilgili eksiklik bulunması nedeniyle ertelenen dava 18 Temmuz’a kaldı (31 Ocak).

18 Temmuz’ ve 28 Kasım tarihlerinde görülen duruşmalarda Dündar hakkında verilen yakalama kararının beklenmesine karar verildi.

Bir sonraki duruşma 21 Mayıs 2020’de.