MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenlerinden Celalettin Can – “terör örgütü propagandası”, “örgüt açıklamalarını basmak” ve “suçu övmek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Celalettin Can
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
05/09/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Gazeteci Faruk Eren, Evrensel gazetesi yazarları İhsan Çaralan ve Fehim Işık, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz’un İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı, DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Gazeteci Faruk Eren, Evrensel gazetesi yazarları İhsan Çaralan ve Fehim Işık, gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç, Celalettin Can, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz için “örgüt propagandası” suçlamasıyla ceza talep etti. Yargılama esas hakkındaki savunmaların sunulması için 16 Temmuz 2018’e kaldı.

Mavioğlu ve avukatının soruşturmanın genişletilmesi taleplerini reddeden mahkeme, Kemer’in gelecek celse Kürtçe savunma yapmasını ise kabul etti.

Mahkeme 3 Nisan 2019’daki karar duruşmasında Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, Fehim Işık, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Öncü Akgül, Dilşah Kocakaya ve Celalettin Can’a “terör örgütü propagandası yapma” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Dilşah Kocakaya ve Celalettin Can’a verilenin dışında bütün cezalar ertelendi. Ayrıca gazetenin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni olan Hüseyin Aykol’a da kampanyaya katıldığı gerekçesiyle aynı suçtan 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

23 Eylül tarihinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi Ertuğrul Mavioğlu, Fehim Işık, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Öncü Akgül ve Celalettin Can ve Hüseyin Aykol’a verilen cezaları onadı (23 Eylül).

17 Mayıs 2023’te kararını açıklayan Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi, Aykol hakkında verilen cezayı bozdu. Daire gerekçe olarak hakkında benzer iddialar ile devam eden davaları ve bu davaların sonuçlarının henüz çıkmamasını gerekçe gösterdi (17 Mayıs).

Ancak Daire, “Örgüt propagandası” yapmak iddiasıyla Ertuğrul Mavioğlu, Fehim Işık, Öncü Akgül’e, yazar Dilşah Kocakaya, Celalettin Can hakkında 1 yıl 3 aylık cezayı onadı (21 Temmuz).

Celalettin Can’a verilen 15 aylık kesinleşmiş mahkûmiyet kararı 20 Ağustos 2023 tarihinde kendisine bildirildi. Can, 28 Ağustos Pazartesi günü cezaevine girdi. 28 Ağustos’ta Çağlayan Adliyesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat ve İnfaz Bürosuna müracaat ederek teslim olan Can aynı gün denetimli serbestlik başvurusu yaptı (5 Eylül).