MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenlerinden Ayşe Düzkan – “örgüt propagandası” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ayşe Düzkan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
05/08/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Ocak 2018 tarihli kararı ile, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan gazeteciler Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran’ı, köşe yazarı nedeniyle de Mehmet Ali Çelebi ve Hüseyin Bektaş’ı 18’er ay hapse mahkum etmişti. Özgür Gündem eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol da “suçu zincirleme işlediği” gerekçesiyle 3 yıl 9 ay hapisle cezalandırılmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin 29 Kasım 2018 tarihli kararı ile verilen cezalar onandı.

“Örgüt propogandası”na dayandırılan cezası onanınca Çağlayan Adliyesi’ne gelen Düzkan, cezasının infaz edilmesi için İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Gazeteci, adliye önünde, “Özgür Gündem’le dayanışmayı sadece basın özgürlüğü olarak değil barış talebine sahip çıkmak anlamında da gerçekleştirdim. Moralim iyi görüşmek üzere” dedi (29 Ocak).

29 Ocak’tan beri Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan gazeteci Ayşe Düzkan’ın açık cezaevine nakliyle ilgili avukatı Özcan Kılıç’ın yaptığı başvurulara yanıt verilmedi. Kılıç, bunun üzerine Bakırköy İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulundu. Kılıç dilekçesinde, Düzkan’ın açık cezaevine ayrılması için gerekli süreyi çoktan aştığına yer verdi (17 Mayıs).

Bu gelişmenin ardından Düzkan, 23 Mayıs tarihinde Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu’na teslim olması için serbest bırakıldı. 24 Mayıs’tan beri Eskişehir Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan Düzkan, nakledildiği Eskişehir Açık Cezaevi’nden 11 Haziran’da tahliye edildi.