MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri yargılaması – Can Dündar
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Can Dündar
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
13/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Kapatılmadan önce Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katılan gazeteci Can Dündar ve sinemacı Veysi Altay “Örgüt propagandası yapmak”, “Terör örgütlerinin yayınlarını basmak ve yayınlamak”, “Suçu ve suçluyu övmek”ten yargılamaya ayrı davalar halinde İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Yargılamanın ilk duruşması 22 Aralık 2016’da başladı.

Gazetenin yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya tüm davalarda sanık olarak yer aldı. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Dündar’ın talimatla ifadesinin alınması için Almanya yetkililerinden yanıt bekliyor. Yargılama 31 Ocak 2019 tarihine ertelendi.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıktan sonra hakkında “terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçlaması ile dava açılan gazetecilerden Can Dündar’ın 9. duruşması görüldü. İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Almanya’da yaşayan Dündar’ın ifadesinin alınması için yazılan yurtdışı istinabe evraklarıyla ilgili eksiklik bulunması nedeniyle ertelenen dava 18 Temmuz’a kaldı (31 Ocak).

18 Temmuz’ ve 28 Kasım tarihlerinde görülen duruşmalarda Dündar hakkında verilen yakalama kararının beklenmesine karar verildi.

Bir sonraki duruşma 21 Mayıs 2020’de (28 Kasım).

21 Mayıs’ta görülmesi planlanan duruşma Covid-19 önlemleri çerçevesinde 24 Aralık 2020’ye ertelendi (21 Mayıs).

24 Aralık’ta görülen duruşmada mahkeme, Dündar hakkında savunmasının alınmasına yönelik çıkarılan yakalama kararının infazının ve Dündar’ın savunmasının Almanya’dan alınması için gönderilen istinabe evrakına gelecek yanıtın beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Haziran’da (24 Aralık).

24 Haziran’da görülen duruşmada mahkeme heyeti, hakkında çıkarılan yakalama emrinin henüz infaz edilemediğini belirttiği Dündar için yazılan yurtdışı talimatına gelecek yanıtını bekliyor. Dava 23 Aralık’a kaldı (24 Haziran).

Dündar’ın avukatlarının mazeret sunarak katılmadığı duruşma ileri bir tarihe ertelendi (23 Aralık).

31 Mayıs 2022’de görülen duruşmada, Dündar’ın avukatının mazeret bildirerek katılmadığı duruşmayı dosya üzerinden gören mahkeme, Dündar hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine ve yurt dışı istinabe evrakının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 13 Ekim’de (31 Mayıs).

13 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Dündar hakkında çıkarılmış olan yakalama kararının infazının ve istinabe evrakının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 30 Mart 2023’te (13 Ekim).