MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni İhsan Çaralan – “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İhsan Çaralan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
29/03/2024
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Erteleme kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 31 Mayıs 2016 tarihli “Aynı yer, aynı katil” haberiyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği” gerekçesiyle Evrensel gazetesi yazarı İhsan Çaralan’ı yargılamaya başladı. Özgür Gündem gazetesiyle bir günlük “Nöbetçi yayın yönetmeni” olarak dayanıştığı için yargılanan Çaralan duruşmada, “Yayın yönetmeni bütün sayfaları incelemez bunu sorumlu yazı işleri editörleri yapar. Evrensel gazetesi yazarıyım ve sadece bir günlük yayın yönetmeni oldum ve işleyişe müdahale etmedim” dedi. Davada, Hüseyin Aykol ve İnan Kızılkaya da sanık olarak yer alıyor. Dava 25 Ekim 2018 tarihine ertelendi (7 Şubat 2017).

Çaralan’a söz konusu haber nedeniyle “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 11 ay 20 gün, “suçu ve suçluyu övme” suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi ve cezalar ertelendi. Çaralan’ın avukatları her iki kararı da AYM’ye taşıdı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), İhsan Çaralan’ın ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi (22 Temmuz 2023).

Özgür Gündem gazetesinde yayımlanan bir haber nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” (TCK 299) suçlamasıyla İnan Kızılkaya ve İhsan Çaralan’nın yargılandığı dava İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam etti. Yargılamanın ikinci duruşmasında esas hakkındaki mütalaasını sunan duruşma savcısı gazetecilerin cezalandırılmalarını talep etti. Duruşma 13 Eylül’e ertelendi (29 Mart).