MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
9 Özgür Gündem gazetesi çalışanına “PKK propagandası” davası – Nuray Özdoğan
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Nuray Özdoğan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/04/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinde çıkan yazılarda “PKK propagandası yapıldığı” gerekçesiyle gazetenin dokuz yazar ve çalışanını yargılamaya devam etti. Duruşmaya avukatlarıyla katılan gazetenin eski eş yayın yönetmeni Eren Keskin, “30 yıldır insan hakları savunucusuyum. İHD Eş Genel Başkanıyım. İfade özgürlüğünü savundum, savunmaya devam edeceğim. Özgür Gündem çalışanları öldürülmüş, gazete binası bombalanmış, kapatılmış bir gazete olduğundan 2013’te dayanışma amaçlı gazetenin genel yayın yönetmeni hanesine ismimin yazılmasını istedim. Ancak fiilen bu görevi yapmadım.”

Avukatı Özcan Kılıç, İstanbul 23 Ağır Ceza Mahkemesi’nde müebbet hapisle yargılanan Keskin’in dosyasının bu nedenle bu dosyadan ayrılmasını talep etti. Duruşma savcısı, daha önce sunduğu mütalaasında, Keskin’in yanı sıra sorumlu müdürü Reyhan Çapan ve Hüseyin Aykol’un “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak”tan cezalandırılmalarını istemişti. Ayşe Batumlu, Nuray Özdoğan, Ayşe Berktay, Reyhan Hacıoğlu, Celalettin Can ve Filiz Koçali içinse ceza verilmesine yer görülmemişti. Yargılama 9 Ekim 2018’de devam etti.

28 Mart’ta görülen duruşmada Avukat Özcan Kılıç, sanık sayısının fazla olduğunu belirterek 40’a yakın iddianame olması sebebiyle mahkemeden süre istedi. Bazı sanıklarla ilgili yakalama kararlarının infazını bekleyen mahkeme, avukat Özcan Kılıç’ın Eren Keskin’in dosyalarının birleştirilmesi için sunduğu talebin değerlendirilmesi için İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılmasına karar verdi. Yargılama 8 Mayıs’a kaldı (28 Mart).

Mahkeme, Enver Baysal, Filiz Koçali, Hasan Başak, İhsan Yorulmaz, Muzaffer Ayata, Serbest Zan ve Züleyha Yılmaz’ın dosyasını, savunmalarının alınmadığı ve hakkındaki yakalama kararlarının infaz edilmemiş olmasını gerekçe göstererek ayırdı