MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
9 Özgür Gündem gazetesi çalışanına “PKK propagandası” davası – Reyhan Hacıoğlu
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Reyhan Hacıoğlu
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
25/08/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Erteleme kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinde çıkan yazılarda “PKK propagandası yapıldığı” gerekçesiyle gazetenin dokuz yazar ve çalışanı yargılanıyordu.

Savcı, daha önce sunduğu mütalaasında, Keskin’in yanı sıra sorumlu müdürü Reyhan Çapan ve Hüseyin Aykol’un “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak”tan cezalandırılmalarını istemişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Ayşe Batumlu, Nuray Özdoğan, Ayşe Berktay, Reyhan Hacıoğlu, Celalettin Can ve Filiz Koçali içinse ceza verilmesine yer görülmemişti.

Yargılamanın karar duruşması 21 Mayıs 2019’da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme, “örgüt propagandası” suçlamasıyla Ayşe Batumlu ile Reyhan Hacıoğlu’na 1’er yıl 3’er ay; Eren Keskin ile Reyhan Çapan’a 3’er yıl 9’ar ay, Hüseyin Aykol’a 2’şer yıl 1’er ay, Hüseyin Güçlü ile Tahir Temel’e 1’er yıl 6’şar ay hapis cezası verdi.

Reyhan Hacıoğlu ve Ayşe Batumlu’ya verilen hapis cezası ise TCK 51/1 gereğince ertelendi.

Filiz Koçali, Enver Baysal, Hasan Başak, İhsan Yorulmaz, Muzaffer Ayata, Serbest Zan ve Züleyha Yılmaz hakkındaki yakalama kararları infaz edilemediği ve savunmaları alınmadığı için dosyanın ayrılmasına karar verildi.

Ayşe Berktay, Celalettin Can, Cemal Bozkurt, Çetin Ulu, Nuray Özdoğan, Emrullah Kurcan, Ergin Atabey ve Özlem Söyler ise “örgüt propagandası yapmak” suçlamasından beraat etti. Bülent Alp hakkında ise Basın Kanunu gereğince dosyanın zaman aşımı nedeniyle düşmesine hükmetti.