MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Reyhan Çapan – “örgüt propagandası” ve “terör örgütlerinin açıklamalarını basmak veya yayınlamak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Reyhan Çapan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
26/09/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Özgür Gündem eski sorumlu yazı işleri md. Reyhan Çapan hakkında 18 ayrı iddianame birleştirilerek “örgüt propagandası” ve “terör örgütlerinin açıklamalarını basmak veya yayınlamak” suçlamalarıyla açılan dava, Çapan’ın avukatının mazeret sunması üzerine ileri bir tarihe ertelendi (26 Ocak).

3 Haziran’da İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, sanıklar Bülent Toraman, Cimşit Atılgan ve Nebahat Akman hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 30 Kasım’da (3 Haziran).

30 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme, yakalama kararının infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 16 Mart’ta (30 Kasım).

27 Eylül 2022

27 Eylül’de görülen duruşmada, Çapan ve avukatları mazeret bildirerek katılmadı, dava dosya üzerinden görüldü. Bir sonraki duruşma 7 Şubat 2023’te (27 Eylül).

7 Şubat’ta görülen duruşmada, avukatlar mazeret bildirip katılmadı. Duruşma dosya üzerinden görüldü. Bir sonraki duruşma 26 Eylül’de (7 Şubat).

26 Eylül 2023

Savcı, Çapan’ın savunmasının alınmasından sonra 8 yıllık olağan zamanaşımı süresinin 11 Mayıs 2023’te dolduğunu belirterek davanın düşmesini talep etti. Tüm sanıklar yönünden zamanaşımı sebebiyle düşme kararı veren mahkeme, kararla birlikte üç sanık hakkında çıkan yakalama emirlerinin de kaldırılmasına hükmetti (26 Eylül).