MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Boğatekin – “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Özgür Boğatekin
ŞEHİR
Adıyaman
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
12/01/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Gazeteci Özgür Boğatekin, 11 Haziran 2017’de Tunceli Pülümür Karayolu üzerindeki bir kontrol noktasında görevli Jandarma Başçavuş S.Ç’nin, HDP’nin Tunceli Milletvekili Alican Önlü ile yaşadığı tartışmanın videosunu 13 Haziran 2017’de Facebook hesabından paylaşarak “HDP’li Alican Önlü ile tartışan filankes astsubay Gerger Jandarma Komutanlığına atanmış” diye yazmıştı. Boğatekin’in bu paylaşımı ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermekle’ ilişkilendirildi.

Bahsi geçen Facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek Boğatekin’in “terör örgütü propagandası” yaptığı iddia edilmiş açılan soruşturma kapsamında, gazeteci 19 Mart 2018’de gözaltına alınmıştı. Ardından serbest bırakılan Boğatekin’e karşı oluşturulan iddianame 5 Haziran 2018’de tamamlanmıştı.

Boğatekin’in yargılanmasına, 26 Eylül 2018 tarihinde, Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı. Mahkemenin 10 Aralık 2018’de görülen duruşmasında, Boğatekin’e “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl altı ay 22 gün hapis cezası verilmişti.

Hapis cezası, avukatı Hüseyin Boğatekin tarafından istinaf mahkemesine taşındı.

İstinaf mahkemesinin kararı bozmasının ardından, gazeteci Özgür Boğatekin’in hakkındaki yargılama yeniden başladı. Yargılamanın ilk duruşması 30 Haziran 2020 tarihindeydi.

Yeniden başlayan yargılamanın ikinci duruşması 13 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin başkanı ve tüm üyeleri ile birlikte değiştiği gözlendi. Duruşmaya katılan olmadı.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Boğatekin hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla dava açıldığını bildirdiği açıklandı. Mahkeme, Tunceli’deki mahkemenin Tunceli’de devam eden yargılamanın bu dosya ile birleştirilmesine onay verip vermediğinin sorulmasına karar verdi.

19 Kasım’da görülen üçüncü duruşmada, gazeteci Özgür Boğatekin hakkında Tunceli’de açılan dosyanın bu yargılama ile birleştirilmesine karar verildi. Dosyanın Tunceli’den gönderilmesi beklenecek. Bir sonraki duruşma 22 Aralık’ta (19 Kasım)

22 Aralık’ta görülen duruşmada, “örgüt propagandası” suçlamasıyla yeniden yargılandığı davada mütalaasını sunan savcı, Boğatekin’in cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, esasa ilişkin savunma için süre verdi. Bir sonraki duruşma 12 Ocak’ta (22 Aralık).

12 Ocak’ta görülen duruşmada mahkeme Boğatekin’e “örgüt propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verdi. Boğatekin “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasından ise beraat etti (12 Ocak).