MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Onur Öncü – “hakaret” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Onur Öncü
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

Gazeteci Onu Öncü’nün Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125. maddesinde düzenlenen “hakaret” suçunu “alenen” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı” işlediği iddiasıyla cezalandırılmasının istendiği iddianamede, Özgürüz’ün Youtube kanalında yayınlanan 3 Mayıs 2021 tarihli “Ülkenin başına Hortum Süleyman kesilmek isteyen bir İçişleri Bakanı var!” başlıklı yayın suç delili olarak öne sürülüyor. Söz konusu yayın başlığında kullanılan ifade Öncü’ye değil konuğuna ait.

Dava basit yargılama usulü Küçükçekmece 22. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Öncü ve avukatları 2 hafta içerisinde savunmalarını yazılı olarak Küçükçekmece 22. Asliye Ceza Mahkemesine sunacak (9 Eylül 2021).

Davayı 26 Temmuz 2022 tarihinde karara bağlayan Küçükçekmece 22. Asliye Ceza Mahkemesi, Öncü’ye isnat edilen suçun unsurlarının oluşmadığına kanaat getirdi. Mahkeme gerekçeli kararında suçlama konusu yapılan videonun tamamı incelendiğinde Öncü’nün söylemlerinde Soylu’ya yönelik hakaret içeren ifadeler bulunmadığını belirterek Öncü’nün ifadelerini AİHM ve Yargıtay içtihatları doğrultusunda “ağır eleştiri” ve “kaba söz” olarak değerlendirdi ve Öncü’nün beraatine hükmetti (7 Eylül).

Soylu’nun avukatının basit yargılama usulü ile verilen beraat kararına itiraz etmesi üzerine Küçükçekmece 22. Asliye Ceza Mahkemesi, davanın genel yargılama usulü ile yeniden görülmesine karar verdi. Onur Öncü, 19 Aralık 2022 tarihinde hakim karşısına çıkacak (13 Ekim).

19 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme isnat edilen suçun unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek Öncü’nün beraatına karar verdi (19 Aralık).