MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Olcay Büyüktaş Akça’ya Ankara Katliamı haberi nedeniyle dava
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Olcay Büyüktaş Akça
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
15/06/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/3

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara’da görülen gar katliamı davasında bazı dosyaların savcılık tarafından saklanmasını haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça hakkında Terörle Mücadele Yasası’nın 6. maddesi uyarınca dava açtı.

Uludağ, IŞİD üyesi iki kişinin katliamdan önce Nizip’te bir gübre bayiinden patlayıcının etkisini artıran amonyum nitrat almaya çalışmasının emniyet tarafından bilindiğini haberleştirmişti.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşmayı 22 Ekim’de görecek.

22 Ekim’de görülen ilk duruşmada kimlik tespitlerinin ardından ilk olarak savunma yapan Uludağ, suçlamaları reddetti. Yaptığı haberin suçlama konusu olmayacağını belirten Uludağ, haberlerin basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek beraatını istedi. Kamuoyunu bilgilendirmekten başka bir kasıt ve suçun olmadığını kaydeden Akça da beraatını talep etti.

Ardından savunma yapan Akça ve Uludağ’ın avukatı, suçlamaya konu yapılan eylemin haber olduğunu belirtti.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti dosyadaki eksik hususların giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 12 Ocak’ta (22 Ekim).

Davanın 12 Ocak’ta görülen ikinci duruşmasında beraatini talep eden AlicanUludağ, ceza çıkması durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istemediğini söyledi. Avukat Buket Yazıcı da dosyadaki eksikliklerin giderilmesini istedi. Olcay Büyüktaş Akça duruşmaya katılmadı.

Duruşma, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için 16 Mart’a ertelendi (12 Ocak).

16 Mart’ta görülen duruşmada mahkeme, bir önceki celse Ankara gar katliamına ilişkin davanın görüldüğü Ankara 4. ACM’den istenen iddianamenin dosyaya eklendiğini bildirdi. Dosyanın celse arasında incelenmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 15 Haziran’da (16 Mart).
15 Haziran’da görülen karar duruşmasında, haklarında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istenen Akça ve Uludağ suç unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle yargılandıkları haberden beraat etti (15 Haziran).