MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Oktay Candemir – “örgüt propagandası yapmak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Oktay Candemir
ŞEHİR
Van
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
18/11/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Gazeteci Oktay Candemir’in evine 5 Nisan 2019 tarihinde yapılan baskında el konulan dijital materyallerde bulunan video ve fotoğraflar ile sosyal medya hesabında 2014 ve 2015 yıllarında yaptığı bazı paylaşımlar suç delili olarak gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldı. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Candemir’in 2005-2009 yılları arasında Ağrı, Kars ve Iğdır illerinde Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) toplantı ve gösterilerinde haber amaçlı çektiği görüntüler suç unsuru olarak sunuldu. Davanın ilk duruşması 17 Haziran’da (8 Nisan).

17 Haziran’da görülen duruşmada, Candemir, suçlama konusu sosyal medya paylaşımlarını gazetecilik faaliyeti çerçevesinde yaptığını ifade etti. Paylaşımların propaganda amacı taşımadığını belirten Candemir, beraatini talep etti. Mahkeme yapılan savunmalarının ardından dosyanın esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılık makamına tevdi edilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 23 Eylül’de (17 Haziran).

23 Eylül’de görülen duruşmada mahkeme, Emniyetten dosyaya konu olan sosyal medya paylaşımlarının ve haberlerin içeriğinin istenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 18 Kasım’da (23 Eylül).

18 Kasım’da görülen duruşmada, savcının Candemir’in beraatini talep etti. Mahkeme mahkeme heyeti de Candemir’in beraatine karar verdi (18 Kasım).