MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Oktay Candemir – “Kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Oktay Candemir
ŞEHİR
Van
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
31/12/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 265

Mayıs 2019’da HDP’nin düzenlemek istediği bir basın açıklamasına polisin kentte uzun süredir devam eden gösteri ve yürüyüş yasakları nedeniyle izin vermemesi sonucunda haber takibi yapan Candemir gözaltına alındı.

Beş günlük gözaltı süresinin ardından serbest bırakılan gazeteci Candemir hakkında “kamu görevlisinin görevini yapmasını engellemek” ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçlamalarıyla dava açıldı.

Davanın 25 Haziran günü Van 5. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanan ilk duruşması, mahkeme hakiminin izinli olması nedeniyle 11 Kasım’a ertelendi (25 Haziran).

17 Kasım’da görülen duruşmada, Candemir savunmasında suçlamayı reddetti. Basın açıklamasını gazeteci olarak takip ettiğini, bu esnada polis tarafından darp edilerek ters kelepçeyle gözaltına alındığını ifade etti. Bir sonraki duruşma 31 Aralık’ta (17 Kasım).

31 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme dosya kapsamında somut kesin ve inandırıcı delil bulunamadığından, Candemir’in de aralarında bulunduğu dört sanığın beraatine karar verdi.