MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Nurcan Yalçın’a “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Nurcan Yalçın
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
22/09/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/7

Nurcan Yalçın’a, 2015-2016 yılları arasında haber takibi amacıyla gittiği Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki barikatlar önünde bekleyen kişilerle yaptığı görüntülü röportajda kullandığı ifadeler gerekçe gösterilerek “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla dava açıldı.

17 Mayıs’ta görülen duruşmada, iddia makamı esas hakkındaki mütalaasında Yalçın’ın “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 15 yıla kadar hapsini istedi. Mahkeme, Yalçın ve avukatının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre verdi. Bir sonraki duruşma 5 Temmuz’da (17 Mayıs).

5 Temmuz’da görülen duruşmada, geçici mahkeme heyeti esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını hazırlaması için Yalçın’ın avukatına süre verilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’de (5 Temmuz).

22 Eylül’de görülen duruşmada, mahkeme gazeteci Yalçın’ın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olduğuna kanaat getirerek Yalçın’ı “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı (22 Eylül).